Wpis z mikrobloga

#zdrowie #jelita #zdroweodzywianie
Chcesz mieć sprawny umysł? Zadbaj o swoje bakterie jelitowe.Bakterie te wpływają na kondycję intelektualną.

Wpływ bakterii jelitowych na zdrowie jest przedmiotem licznych badań. Zbiór tych mikrobów zwany jest mikrobiomem, mikrobiotą lub mikroflorą jelitową. Generalnie większa różnorodność mikrobiomu jest związana z lepszym stanem zdrowia. Dotyczy to nie tylko jelit, ale całego organizmu człowieka.

Mikrobiom wpływa także na kondycję mózgu.
Im bardziej różnorodne bakterie jelitowe, tym lepsza kondycja intelektualna.

Trzy rodzaje bakterii najsilniej związane z działaniem mózgu i kondycją intelektualną:

* Barnesiella,
* Lachnospiraceae FCS020,
* Akkermansia.

Z kolei obecność bakterii Sutterella była negatywnie związana z możliwościami poznawczymi.
Z wcześniejszych badań wiemy, że różnorodny mikrobiom zmniejsza ryzyko przewlekłych stanów zapalnych w organizmie. Dzięki temu może też działać ochronnie na mózg.

Jaki jest związek między jelitami a mózgiem?

Nasz układ pokarmowy zawiera drugie co do wielkości skupisko neuronów w naszym organizmie – to co najmniej 100 milionów komórek, a niektórzy badacze mówią nawet o pięciokrotnie większej liczbie. Jelitowe neurony potrafią wytwarzać liczne neuroprzekaźniki, takie jak dopamina czy serotonina.

„Bogata sieć zakończeń nerwowych w ścianie jelit wysyła sygnały do mózgu za pomocą nerwu błędnego. Badania naukowe prowadzone na gryzoniach wykazują, że takie przekazywanie sygnałów ma wpływ na rozwój zdolności poznawczych i na nastrój” – pisze w książce „Utracone mikroby. Brakujące ogniwo zdrowia i gorzka prawda o nadużywaniu antybiotyków prof. Martin J. Blaser z New York University School of Medicine.

„Neurony należące do jelitowego systemu nerwowego pozostają w regularnym kontakcie z mikrobami żyjącymi w jelicie.
Pod każdym względem ta komunikacja jest bardzo aktywna. Wiele mikrobów jelitowych potrafi wytwarzać substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania rozwijającego się mózgu” – dodaje.
Kiszonki zwiększają różnorodność bakterii jelitowych
Wcześniejsze badania wykazały, że u osób jedzących produkty sfermentowane wyraźnie zmieniła się mikrobiota. Ich bakterie jelitowe stały się bardziej różnorodne.

– To zaskakujące odkrycie. Po raz pierwszy zaobserwowaliśmy efekt, po wprowadzeniu produktow takich jak:

* jogurt,
* kefir,
* naturalny twaróg,
* kimchi i inne kiszone warzywa,
* sok z kiszonych ogórków i kiszonej kapusty,
* kombucha.
  • 1