Wpis z mikrobloga

Mirki, znacie może jakieś takie psychologiczne, albo inne książki (nie wiem jak to nazwać za bardzo), które związane są w jakiś sposób ze światopoglądem? Myślałem, aby kupić coś takiego mojej matce. Całe życie narzucała różną presję, na szkole, itd, czytała Hawkingsa i innych tego typu autorów, uważa, że trzeba dawać z siebie x razy więcej, wszystko siedzi w naszej głowie i trzeba sobie po prostu wszystko ułożyć. Jak ktoś ma depresję to niech sobie wyjdzie na słońce, przełoży sobie w głowie że życie jest piękne itd. To tak w skrócie
No i szukam dla niej jakiejś książki, która by głosiła przeciwne przekonania, może by nabrała jakiejś refleksji albo czegokolwiek... może jesteście w stanie polecić mi jakiś tytuł?
#pytanie #ksiazki #ksiazka #swiatopoglad #psychologia #rodzice
  • 12
  • Odpowiedz
@rogaty_weles: nie mówię tu o skłanianiu na siłę, tylko zobaczenie dwóch różnych punktów widzenia. Nie koniecznie musi ją skłonić, ale będzie przynajmniej miała świadomość, że świat nie do końca działa tak, jak jest o tym przekonana
Aczkolwiek owszem, istnieją sytuacje, w których ludzie na podstawie różnych książek, filmów czy innych rzeczy, zmieniają swoje stanowisko na różne tematy itp itd
  • Odpowiedz
@viciu03: dlaczego tak bardzo zależy tobie na zmianie kogoś zamiast na własnym szczęściu? Chcesz męczyć się niemożliwym do spełnienia zadaniem? Zastanawiałeś się co się stanie z tobą, twoją psychiką jak się nie uda? Jak długo chcesz zmieniać jej światopogląd? Ile chcesz wysiłku w to włożyć?
  • Odpowiedz
@rogaty_weles: źle to zrozumiałeś. Nie chcę jej zmieniać na siłę. Chce jej po prostu pokazać że istnieją też inne światopoglądy.
Jeśli podchodzisz do kogoś i mówisz mu "hej, twoje postępowanie i podejście dla niektórych ludzi może być krzywdzące, może postaraj się być delikatniejszym", to nie narzucasz na niego presji, a jedynie proponujesz zgłębienie się w pewną refleksję

#!$%@?ąc już od tego, że jej światopogląd po prostu może innych niszczyć lub męczyć
  • Odpowiedz
@viciu03: @smierdakow: ludzie często wiążą się ze swoimi poglądami w jedną całość. Porzucenie poglądu jest zagrożeniem dla osobowości więc żaden naukowy tekst nie będzie w stanie przekazać innego spojrzenia. To wymagałoby podważania sensowności cześci swojego charakteru, własnego ja. Oczywiście nie zawsze tak jest, ale nie warto poświęcać czasu na ukazywanie swojej prawdy innym bo to strata czasu zazwyczaj.
  • Odpowiedz
w stanie polecić mi jakiś tytuł?


@viciu03:

Może "Thinking Fast and Slow" Kahneman, jest po Polsku jako "Pułapki Myślenia" czy jakoś tak.

To jest książka o tym że sporo decyzji podejmuje się instynktownie, mimo ludzie są przekonani że podejmują decyzję kierując się inteligencją i mądrością.
  • Odpowiedz