Wpis z mikrobloga

Posiadam aktualnie Maca Mini M1 8GB i planuję przesiadkę na coś bardziej mobilnego, plus 8GB to za mało do #programowanie, nawet jeśli to 8GB na #macos . Przy otwartym IDE, meecie, przegladarkach i innych narzędziach czasami czuć zawiechę. Raczej chciałbym pozostać przy maszynach od #apple gdyż mam zbudowany całkiem spory ekosystem, dodatkowo procki z M1 powodują, że te urządzenia to top topów.

Jednak mój dylemat jest inny - mianowicie, czy warto pakować się w Macbooka Pro 14" 32GB? Jest wydajniejszy od Maca Pro 13", dodatkowo w 13 max to 16GB RAM i mała liczba portów. Z drugiej strony wszystkie M1 mają tę samą wydajność na jednym rdzeniu, a to by oznaczało że w programowaniu raczej nie odczuję różnicy pomiędzy 8 rdzeniową M1 z 8 rdzeniowym GPU z Macbooka 13", a np 10 rdzeniowym M1 Pro z 16 rdzeniowym GPU.

Czyli Macbook 13"
+ tańszy
+ w programowaniu prawdopodobnie tak samo wydajny jak droższe M1 Pro.
- tylko 16GB RAM
- tylko dwa porty Thunderbolt xD

Macbook 14"
+większa ilość portów
+możliwa konfiguracja 32GB
-cena
-możliwy overkill dla mnie

Jeszcze opcją jest czekanie na M2, które możliwe że już za rogiem. Co byście doradzili?

#macbook #programista15k #pracbaza #pracait #technologia #komputery #ios
  • 12
  • Odpowiedz
@hanspl: czasami ogłaszają. ale nie ma co sie nastawiać. chociaż z kolei to już za tydzień, więc OP mógłby zaczekać co rzucą.

@stanleymorison: ja mam MBP M1 i osobiście jakbym miał zmieniać, to bym zmienił na te M1 Pro podstawowy procek + 32GB RAM i bym nie martwił się aż tak tym, że więcej rdzeni GPU - może by się kiedyś do gierki przydały jakiejś ( ͡° ͜ʖ
  • Odpowiedz
@stanleymorison: Tutaj masz kanał typka który zrobił sporo testów niemal wszystkich M1 w porównaniu do Macbooka z i9 w róznych technologiach programowania.
Na początek spójrz na swoje biurko czy 1 dodatkowy ekran 4-5k Ci wystarczy czy chcesz 2. Jak 2 to Air/Pro 13 z M1 odpada.
Do tego odpuśc sobie Pro 13 M1 bo przepłacasz za Touchbar i chłodzenie które się praktycznie nie odpala (o ile nie robisz non stop obciążenia
  • Odpowiedz