Wpis z mikrobloga

@sorek: Tak, 1917 było genialnym filmem (szczególnie zagranie z jednym długim ujęciem), ale Dunkierka powstała wcześniej, przez co była dużo bardziej odkrywcza i świeża.
  • Odpowiedz
Incepcja to taka upośledzona kalka Papriki, że Nolan powinien siedzieć w pierdlu


@Logytaze to równie dobrze można powiedzieć, że Paprika to kalka Dreamscape. Motyw "wchodzenia" do ludzkich snów i wpływanie w ten sposób na te osoby jest już serwowany od 60 lat w różnych książkach i filmach, a Nolan nigdy nie ukrywał, że czerpie inspiracje z innych dzieł, ale inspiracja to nie kalka/plagiat.

Ale jak się upieramy przy kalce to już dawno
Templar - > Incepcja to taka upośledzona kalka Papriki, że Nolan powinien siedzieć w ...

źródło: comment_16533936228Kf2XRcxJEZBU6WNdzXhJw.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Nolan nigdy nie ukrywał, że czerpie inspiracje z innych dzieł, ale inspiracja to nie kalka/plagiat.


@Templar: Jeżeli masz skopiowaną chociażby sekwencję z rozbitym lustrem 1:1 to myślę, że Nolan przekroczył granicę inspiracji - zwłaszcza, że chyba w żadnym wywiadzie nie nawiązał do Papriki, a już rodzeństwo Wachowskich nie miało problemów z wspomnieniem o Ghost in the Shell. Sztuka filmowa (jak każda inna) oparta jest na odtwórczości, ale niech Nolan nie traktuje
  • Odpowiedz
@Castellano: Tenet jest niedoceniany i to mocno, w sumie się nie dziwie, bo sam po wyjściu z kina zastanawiałem się co ja właśnie obejrzałem. Dopiero drugi seans pozwolił mi zwrócić uwagę na detale i ogólnie pomógł zrozumieć całość. Wszystko dzieje się za szybko. Największym minusem jest główny bohater, który jest za niski i za drobny do tej roli, przez to brakowało mi autentyzmu, szczególnie w scenach walki i kiedy próbował grać
  • Odpowiedz
Dunkierka powstała wcześniej, przez co była dużo bardziej odkrywcza i świeża.


@Celinka95: Tylko dunkierka poza przeruchanym zabiegiem pt. wymieszanie czasu wydarzeń i może muzyką/zdjęciami nie reprezentuje sobą nic ciekawego.

To jest ten motyw w któym biorąc najnudniejszą historię i robiąc takie przeskoki czasowe zyskujesz atencję widza na te kilkadziesiąt minut, bo jest ciekawy co wydarzyło się przed, czy potem i jak to się spina. Jak już to poskłada to zostaje tylko
  • Odpowiedz
@Castellano: wszyscy wyżej się kłócą o Dunkierkę czy Tenet a chyba nikt z komentujących nie widział filmu Following z 1998 roku, który jest debiutem pełnometrażowym Nolana. Film w stylu neo-noir nakręcony za 6 000$, m.in w mieszkaniu rodziców Nolana a jego ojciec gra tam małą role. Polecam serdecznie, bo ciekawe kino z fajnym "twistem" i śmieszny easter egg związany z pierwszym miejscem w tym zestawieniu ;)
  • Odpowiedz
@Wap30: Pominę argument o tym, że łamanie praw fizyki w filmach prowadzi do paradoksów, bo nie to miałem na myśli. Na myśli miałem to, że moim zdaniem Tenet jest właśnie zadziwiająco spójny wobec swoich własnych zasad. Trzeba przyznać, wiele koncepcji jest bardzo nieintuicyjnych, ale jak już się załapie, to rzeczy zaczynają mieć sens. To poniekąd tłumaczy niższą ocenę. Wydaje mi się, że zarzucanie braku spójności Tenetowi wynika z niepodjęcia próby zrozumienia
  • Odpowiedz
Pominę argument o tym, że łamanie praw fizyki w filmach prowadzi do paradoksów


@omikkk: zupełnie nie o to chodzi, odwrócenie strzałki czasu jest w praktycznie definicją paradoksu. To nie dotyczy się łamania praw fizyki w filmach, nie da się "zrozumieć" jakiegokolwiek ciągu zdarzeń po załamaniu zależności między przyczyną i skutkiem.

jak już się załapie, to rzeczy zaczynają mieć sens


Nie zaczynają. Jeszcze raz - Tenet fundamentalnie nie ma żadnego sensu. Widziałeś
  • Odpowiedz