Wpis z mikrobloga

Jest sens wkładać do mojego kompa RTX 3060, jeżeli mam procesor i5 10400, który ma wsparcie tylko dla PCIe 3.0, a karta graficzna obsługuje PCIe 4.0?

Patrzyłem na testy na YT i artykuły i różnica w wydajności w grach wynosi zaledwie 1fps.
Nie wiem jak to wygląda w przypadku programów graficznych jak Blender, jednak z takowych nie mam zamiaru korzystać korzystam. Ogólnie podobno PCIe 3.0 jest spokojnie wystarczające jak na dzisiejsze czasy. Zresztą jak wyszły karty z serii RTX 30xx to przeważająca ilość osób nadal miała chyba w kompie PCIe 3.0, więc nvidia raczej wzięła to pod uwagę, więc mimo wsparcia dla PCIe 4.0, wydaje mi się, że 3.0 dla kart RTX 30xx jest wystarczające.

Dodam, że mam zamiar używać tylko monitora 1080p, nawet w przyszłości nie mam zamiaru wymieniać na 4K czy nawet 2K, bo rozumiem większą rozdzielczość, ale to też spadek fpsów.

#pcmasterrace #gry #hardware #kartygraficzne #komputery
  • 8
@Linijkarz_z_Lotusa: Przecież ten procesor jest idealny do tej karty, a nie za słaby. RTX 3060 to poziomi +/- GTX 1080Ti, który nie miał żadnego bottelencka w połączeniu z i7 8700/8700K. A ten procesor to wydajność identyczna jak i5 10400.
@chriscanna: Tyle że on testuje tutaj rtx 3080, który ma dużo większą wydajność od 3060 i być może jest w stanie wykorzystać większą przepustowość pcie 4.0.

Rtx 3060 który chce kupić jest dużo gorszy od rtx 2080, który miał wsparcie tylko dla pcie 3.0 i było to wystarczające dla tej karty.

Zresztą oglądam też inne testy i w nich różnica dla rtx 3060 między pcie 3.0 a 4.0 wynosi z 1-2