Wpis z mikrobloga

Nie zapomnę nigdy tych dramatycznych chwil związanych z tym desantem, podczas tamtego dnia.


@Nateusz1: Ja też nie. Atak na Ukrainę z 3 stron, bombardują samolotami cały kraj, wjeżdżają czołgami, w okolicach Kijowa jakiś desant sił specjalnych... wydawało się, że Ukraina padnie w ciągu tygodnia.

A tu taki #!$%@? xD

Z perspektywy czasu ten desant można nagrodzić nagrodą Darwina ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@waro: ciekawi mnie czy to ten desant sam z siebie był tak skopany, czy to po prostu rosyjska bezwładność machiny dowodzenia - coś nie pykło zgodnie z planem (nie udało się panowania w powietrzu zdobyć w nocy z zaskoczenia) ale dowódcy nie byli w stanie skorygować i wysłali WDW bez wsparcia na śmierć
ciekawi mnie czy to ten desant sam z siebie był tak skopany, czy to po prostu rosyjska bezwładność machiny dowodzenia


@pilot1123: czytałem opinię polskiego analityka wojskowego na ten temat. Generalnie ten desant był trochę skopany (nie zabezpieczono w żaden sposób miejsca desantu oraz zlekceważono logistykę), ale ten błąd wynikał z jeszcze większego błędu - katastrofalnej oceny sytuacji. W skrócie mówiąc Rosjanie nie docenili przeszkolenia ukraińskiej armii oraz ich morale - liczyli,
@waro: Plan desantu nie wypalił, bo miały do nich się przebić siły lądowe, ale powysadzano mosty i stawiano im taki opór, że się nie przebili i dowództwo zostawiło na śmierć tych desantowców. Ale generalnie też Ukraińcy tam nie mieli za bardzo regularnego wojska, oprócz WOT/Gwardii Narodowej, więc może ruscy uznali że takim ukraińskim jednostkom dadzą radę, no ale nie dali.
Tyle, że w rosyjskiej wersji "shock and awe" shock i awe był tylko dla strony atakującej ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@waro: chodzi mi o to że zabrakło im tego "shock". Byłem przekonany (jak chyba większość komentatorów których czytałem) że Rosja ma dość środków do całkowitego wyeliminowania lotnictwa i opl średniego i dużego zasięgu. Gdyby tak się stało to by mogliby swobodnie operować lotnictwem na dużej wysokości i
Byłem przekonany (jak chyba większość komentatorów których czytałem) że Rosja ma dość środków do całkowitego wyeliminowania lotnictwa i opl średniego i dużego zasięgu


@pilot1123: Tak, to prawda. Dla większości komentatorów szokującym jest teraz widok ukraińskich SU-25 na wchodzie kraju.

Kolejnym problemem (oczywiście ma mój rozum) było to, że nie mieli planu B


@pilot1123: Tak, ale tak jak mówiłem - inwazja była planowana na bezczela. I okrutnie ich to pokarało.