Wpis z mikrobloga

Mięso armatnie czy dezerterzy? Nagrania od żołnierzy ukraińskiej 79. Brygady Powietrznodesantowej.

Ostatnio pisałem o spadku morale w niektórych jednostkach ukraińskich. Wtedy było mało "materiału dowodowego". Teraz pojawiło się go nieco więcej. Mianowicie chodzi o nagrania od żołnierzy 79 Brygady Powietrznodesantowej.

W pierwszej fazie wojny 79. Brygada walczyła pod Mikołajowem, a później została przesunięta do Donbasu. Pod koniec kwietnia w sieci pojawiło się nagranie przedstawiające żołnierzy z 2. i 3. Batalionu wspomnianej 79. Brygady. Żołnierze twierdzą, że ich dowódca kazał okopać im się pod Jampilem, po czym opuścił stanowisko i nie wrócił przez kilka dni – w tym czasie żołnierze 2. i 3. batalion ponieśli duże straty, będąc ostrzeliwanymi przez rosyjską artylerię. Mimo próśb o wsparcie, żadna pomoc do nich nie dotarła. Ostatecznie, żołnierze porzucili okopy i wycofali się do sztabu, za co mają być sądzeni jak za dezercję.

Co ciekawe, podczas nagrania jeden z żołnierzy mówi, że 2. i 3. Batalion 79. Brygady to obecnie głównie rezerwiści. Żołnierzy kontraktowych ma być bardzo mało. Żołnierze wspominają także, że 79. i 95. Brygada (również powietrznodesantowa) zostały „praktycznie zniszczone”.


Kilka dni później, 4 maja, pojawiło się kolejne nagranie, przestawiające żołnierzy z różnych jednostek, m.in. z 1. Batalionu 79. Brygady, którzy także skarżą się na słabe wyposażenie, brak broni przeciwpancernej, wsparcia artylerii i obrony przeciwlotniczej. Tutaj również pojawiają się oskarżenia do oficerów, którzy mają traktować rezerwistów jak mięso armatnie.


Sprawa nagrań żołnierzy z 79. Brygady odbiła się szerokim echem w Kijowie. Władze ukraińskie mają powołać specjalną komisję, która ma zająć się sprawą.

Ciężko analizować nagrania opublikowane przez 79. Brygadę. Osobiście nie wyciągałbym pochopnych wniosków.Ta jednostka poniosła bowiem duże straty pod Mikołajowem – tylko w jednym nalocie Rosjanie zniszczyli koszary jednostki, i Ukraińcy stracili ok. 300 żołnierzy. Nic też dziwnego, że obecnie trzon brygady tworzą głównie rezerwiści.

Trzeba też pamiętać, że na linii Izium-Łyman-Jampil pojawiło się nowe, silne ugrupowanie sił rosyjskich, które z marszu zajęło Kreminną, wdarło się do Jampila i Łymana. To prawdopodobnie z tym zgrupowaniem przyszło walczyć 79. Brygadzie.

#!$%@?ąc od nagrać 79. Brygady, nie można zapominać że Ukraińcy mają duże problemy kadrowe.Jednostki, które od początku wojny walczą w Donbasie nie są rotowane – chyba że poniosą tak duże straty, że muszą zostać wycofane na tyły. Natomiast jednostki, które zostały przesunięte z północy do Donbasu nie miały czasu na uzupełnienie strat. O tym jak wygląda sytuacja kadrowa Ukraińców najlepiej świadczy fakt, że parlament Ukrainy zezwolił na przesunięcie do Donbasu wojsk obrony terytorialnej, które dotychczas musiały operować w granicach macierzystych obwodów (czego i tak nie zawsze przestrzegano, bo przerzut OT do Donbasu rozpoczął się już w połowie kwietnia).

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że Rosjanie sami posiadają duże braki kadrowe i im dłużej wojna będzie trwała tym – bez ogłoszenia mobilizacji – te braki będzie ciężej uzupełniać. Rosjanie mają jednak duży atut - przewagę ogniową nad Ukraińcami - co pozwala im powolnie, bo powolnie, ale posuwać się naprzód. Pytanie jak na tę siłę ognia armii ukraińskiej wpłyną zachodnie dostawy. Ołeksij Arestowicz twierdzi, że zachodni sprzęt trafia na Ukrainę w dużych ilościach, ale zanim będzie mógł zrobić "różnicę" na polu bitwy potrzeba czasu - przełom nastąpić może w maju/czerwcu (info via ostatnie nagranie z Arestowiczem, które zrelacjonował @Aryo). Termin ten - moim zdaniem - pokrywa się z planowanym wejściem do akcji nowych, właśnie formowanych jednostek, z zmobilizowanych w lutym rezerwistów.

Tymczasem Rosjanie próbują zablokować wszystkie linie kolejowe prowadzące z Dnipro do Donbasu - póki, co z mizernym skutkiem, ale Ukraińcom coraz ciężej utrzymać sprawnie działające połączenia kolejowe ze wschodem kraju. Jeśli linie kolejowe do Donbasu zostaną zablokowane, Ukraińcom będzie latem bardzo ciężko przerzucać wsparcie na wschód kraju.

Wycinek z mojego jutrzejszego podsumowania sytuacji na Ukrainie. Publikacja jutro rano.

Na zdjęciu żołnierze z 2. i 3. batalionu 79. Brygady

______________

Info z Ukrainy wrzucam na:
- stronę Puls Zagranicy
- #lagunacontent
_____________

UWAGA, WAŻNE:Jeśli ktoś chce być wołany do przyszłych wpisów to musisz zaplusować wpis pod tym linkiem. Wypisać się z wołania można cofając plusa pod zalinkowanym wpisem. Wołam tylko do dłuższych wpisów.
______________

Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem. Jest to oczywiście całkowicie dobrowolne i w obecnej sytuacji polecam wspierać przede wszystkim polskie i zagraniczne NGOsy niosące pomoc na Ukrainę.

#rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie
JanLaguna - Mięso armatnie czy dezerterzy? Nagrania od żołnierzy ukraińskiej 79. Bryg...

źródło: comment_1651864810nUyTXitiHErdRWcckLT122.jpg

Pobierz
  • 56
  • Odpowiedz
@Pepe19: Dzięki. To rozumiem, że jest komentarz do tego nowszego filmiku. Generalnie to zgadzam się z poszczególnymi punktami. Przy czym na tym nagraniu jest nie tylko WOT, ten filmik jest długi, tam przewijają się różni goście z różnych jednostek, i jest m.in. jeden który przedstawia się że jest z 79. Brygady - WOT ma numerację od 101 do 124.

Btw. napisałem we wpisie, że na drugim nagraniu jest mix różnych
  • Odpowiedz
@etxeberia: o przepraszam, ja pracowałem za saudyjskie riale ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) potem MBS przesadził z tą akcją w ambasadzie i kontakt się urwał ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Coś dużo filmików z rosyjskiej strony z kanału który
  • Odpowiedz
@JanLaguna: Ciężka dola osoby faktycznie starającej się pisać zrównoważone posty patrząc po komentarzach (propsy dla ludzi którzy odnieśli się do treści w sposób merytoryczny i krytyczny) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A bardziej na serio, nie da się ukryć że sytuacja jest zła dla Ukraińców, wojna w Donbasie zamieniła się w typową maszynkę do mięsa i teraz pytanie kto odpadnie pierwszy. Logistyka i rezerwy po obu stronach
  • Odpowiedz