Wpis z mikrobloga

Drodzy ekonomiści, drodzy użytkownicy portalu wykop, chcecie znać PRAWDZIWĄ przyczynę inflacji? Otóż sprawa jest bardzo prosta.

Możliwe są tylko 4 scenariusze:
1. Podaż pieniądza jest idealnie zsynchronizowana z rozwojem gospodarki = brak inflacji.
2. Podaż pieniądza jest trochę wyższa (wyprzedza) rozwój gospodarki = inflacja monetarna (oznaka rozwoju, super sprawa), która jest niegroźna 1-3% i za rok zniknie (jak rozwój gospodarki dogoni podaż pieniądza).
3. Bardzo niebezpieczna i ryzykowna gra - podaż pieniądza się zwiększa, natomiast gospodarka się zwija = bardzo wysoka inflacja, która z łatwością może się przerodzić w hiperinflację.
4. Podaż pieniądza jest mniejsza niż rozwój gospodarki = deflacja

Teraz mamy scenariusz 3, a Banki Centralne muszą zassać nadmiar pieniądza, aby powrócić do scenariusza 1. lub 2. Dalsze drukowanie pieniędzy w aktualnej sytuacji = bardzo duża szansa na hiperinflację.

Teraz najśmieszniejsze - nawet jakby przyszedł teraz ultra mega kryzys, bezrobocie 20% i ogólnie dupa to... Banki Centralne nie mogą już więcej drukować i stymulować gospodarki bo scenariusz 3 -> hiperinflacja.

Widocznie NBP miał nadzieję, że zastrzyk pieniędzy da solidnego kopa gospodarce, Polska wykręci niesamowity poziom PKB i rozwój gospodarki nadąży za podażą pieniądza - NIESTETY TAK SIĘ NIE STAŁO!

To też jest między innymi powód dlaczego wszystkie interwencje Banków Centralnych (dodruk, podnoszenie stóp, QE, QT) działają z opóźnieniem. Dopiero teraz widzimy skutki dodruku z czasów covida = PRZEDRUKOWANO i rozwój gospodarki nie nadążył = wysoka inflacja.

#nieruchomosci #gospodarka #ekonomia #gielda #bekazpisu @affairz - już połączyłeś kropki i rozumiesz, czemu jedyny sensowny scenariusz, to mocna deflacja, czy jeszcze nie? ;D
haha123 - Drodzy ekonomiści, drodzy użytkownicy portalu wykop, chcecie znać PRAWDZIWĄ...

źródło: comment_165174565551lMYBkoIW8P6BaU9owcnl.jpg

Pobierz
  • 37
  • Odpowiedz
@srgs: Obawiam się, że sporo ludzi w naszym kraju nie rozumie czym jest i jak działa kredyt. Tak jak piszesz dla wielu to jest "darmowa kasa", a w kwestii spłaty "jakoś to będzie". Dodatkowo mentalność obrażonego dziecka jak przychodzi co do czego, czyli podniesienia oprocentowania i wylewanie żali, że nikt ich nie ostrzegał przed taką ewentualnością.
  • Odpowiedz
Kaczyński


@Jarem12: on się wielokrotnie przyznawał, że na gospodarce się nie zna i lata mu koło #!$%@?. vati powiedział, że zrobi nowy ład i będzie cacy to karakan przyklepał. potem się okazało, że #!$%@? z tego wyjdzie, bo nie ma kto tego gówna napisać, ale konwent był, więc nie można się było tak po prostu wycofać.
  • Odpowiedz
@haha123: ja #!$%@?. CPI mierzy wzrost cen na półkach i to o ile produkt ktoś kupił. Kiedy wy wykopki zrozumiecie, że pomiędzy agregatami monetarnymi a CPI marchewki są podatki, koniunktura i psychologia Pani Grażynki z warzywniaka. Z tego powodu mówi się, że NBP "stymuluje" a nie steruje.

Nie muszą zbierać pieniędzy z rynku jeżeli te wykreowane w M3 nie spadną do M1. Opóźnienie wynika też z procesów pomiarowych CPI, kontraktów
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@Fingal: Kolejny sherlock. Ja o tym wiem. Ale powiedz mi, kto otacza się miernotami, które nie są w stanie go wygryźć? Kto tę bandę debili trzyma ze sobą i wprowadza na najważniejsze stołki w państwie? To czy mamy rządy autorytarne to może i kwestia otwarta, ale PiS zdecydowanie autorytarny jest i co do tego nie ma wątpliwości. Dlatego za każdy idiotyzm w tym kraju zamierzam obwiniać tego karakana, bo przy
  • Odpowiedz
Wprowadzenie hiperinflacji przez rządy jest celowe, wszystko idzie zgodnie z ich planem. Aż tacy głupi nie są żeby nie wiedzieli co robi dodruk pieniądza.
  • Odpowiedz
@Jarem12: weź się uspokój nie wybielam go. ja po prostu nie chcę, żeby tym wszystkim #!$%@? dookoła niego uszło na sucho. karakanowi zostało kilka lat życia, natomiast vatiemu, zerze, obajtkowi kilkadziesiąt, jeszcze może długo zatruwać Polskę.
  • Odpowiedz
Dopiero teraz widzimy skutki dodruku z czasów covida = PRZEDRUKOWANO i rozwój gospodarki nie nadążył = wysoka inflacja.


@haha123: trochę upraszczasz, bo jednym ze skutków było, że w 2020 wszystko nie zaczęło się zwijać tak, jak sugerowałyby mechanizmy wolnorynkowe. To co się dzieje teraz, to jest kolejny side effect. Nie mówię, że to dobrze, czy źle, ale ktoś dzięki QE w 2020/20221 nie stracił roboty, czy wybraliśmy mniejsze czy większe
  • Odpowiedz
@haha123: masowy dodruk pieniądza jest od ok 2019-2020 roku, wszystkim odgórnie steruje FED, MFW i BŚ. Lokalne (krajowe) Banki Centralne tylko robią to co góra każe.
Jednym z celów jest zdewaluowanie długu oraz zaoranie obecnego systemu walutowego Fiat (inaczej pieniądz fiducjarny) i w konsekwencji #!$%@?ć kredyciarzom i pozabierać im nieruchomości (kontynuacja kryzysu na rynku nieruchomości z 2007 roku oraz wykończyć oszczędzających niskim oprocentowaniem i wysoką inflacją.

Wtedy banki wjadą na biało z centralnym cyfrowym pieniądzem CBDC i dopiero będzie pozamiatane.

Radzę spiąć dupska, bo żydki z PiSu zafundują nam drugą Turcję gdzie realna inflacja na np. jedzeniu jest już na poziomie 140-150% ( ͡
SpasticInk - @haha123: masowy dodruk pieniądza jest od ok 2019-2020 roku, wszystkim o...

źródło: comment_1651767321QtTW1sNbfyY8xkjCufDjwk.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@azmar: tak, masz całkowitą rację. Sam dałem się nabrać na to gadanie, że "Japonia to trup gospodarczy", jednak po wykonaniu obliczeń siła nabywcza przeciętnego Japończyka cały czas rośnie - czego nie można powiedzieć o większości Europy... Właśnie między innymi dzięki deflacji w Japonii.

Masz całkowitą rację. To ilość pieniądza w realnym obiegu ma znaczenie. Bo tak jak napisałeś, jak ktoś dostanie milion złotych i zakopie ten milion złotych, to M3
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@haha123: ale ja nie mam nadmiaru gotówki wg nigdy go nie miałem. Dają 500+ to niech zabiorą. Jakoś kiedyś i bez tego dało się żyć. Jedne 500 obniża ratę mojego kredo do podstawowego poziomu
  • Odpowiedz
@haha123 niestety ta inflacja wychodzi z towarów, nie z polityki monetarnej więc obecne podwyżki stóp nic nie dadzą. Gaz, energia i ropa są przyczyną inflacji, podstawowe media potrzebne do wyprodukowania czegokolwiek. To samo się wyreguluje i w 2024 będzie już deflacja.
  • Odpowiedz