Wpis z mikrobloga

@Kempes: Szkoda, że nie zakumał tak jak i praktycznie wszyscy. Sprawdzacie sobie z jakiej rodziny pochodziła caryca Kasia.
(podpowiem urodzona w szczecinie) o jej mężu nie ma co wspominać tak samo pochodzi z wielkiego rodu rosyjskiego.
To dlatego uczymy się historii od Egiptu dokąd zdążymy.
Dla wyjaśnienie tego pana caryca Kasia pomagała w realizacji idei zgniłego zachodu. A do tego przyłączyły się dwa państwa europejskie, ale po co o tym wspominać,
  • Odpowiedz
@kommie: Po pierwsze, na tej liście brakuje biskupa inflanckiego Józefa Kossakowskiego (będącego jednym z 13 pierwszych sygnatariuszy Konfederacji Targowickiej) i biskupa kamienieckiego i latyczowskiego Michała Sierakowskiego.
Po drugie, wypadałoby zwrócić uwagę, że prymas Poniatowski był zwolennikiem Konstytucji 3 maja, a do Targowicy przystąpił niechętnie i z oporami, licząc na uniknięcie drugiego rozbioru. Inaczej niż reszta tu wymieniona.

@Gozd: A jakie znaczenie ma to, że caryca Katarzyna II była Niemką? W
  • Odpowiedz
w istocie Artykuły Henrykowskie z 1573 były pierwszą konstytucją


@Trojden: Połową czy może jedną trzecią, można powiedzieć. Dotyczyły zasadniczo tylko władzy wykonawczej króla.
  • Odpowiedz
@Kempes: Sikorski się stawia w miejscu oświeceniowców którzy chcieli ratować Rzeczypospolitą ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°) no to niezłe fikołki.
Also Republika Korsykańska nie była faktycznym państwem tylko chwilowym tworem separatystycznym który powstał w wyniku chwilowej niestabilności Republiki Genui. I tak jak większość buntów, została opanowana w momencie jak rząd się ustabilizował i w tym przypadku sprzedał ją Francuzom.
No a
  • Odpowiedz
@Trojden: Widzę szczegółowa i rzetelna wiedza mireczku, propsuję. Jedna refleksja mi się nasuwa jeszcze z twojego tłumaczenia - ludzie dziś tak przywykli do koncepcji państw narodowych, tak bardzo to utkwiło w świadomości, jako stan domyślny, że niektórzy zapominają, że w monarchiach to funkcjonowało zupełnie inaczej. A szkoda, bo już od takiego podejścia monarchicznego z jej lojalnością wobec monarchii, a nie narodu, bliżej jest do społeczeństwa obywatelskiego, niż w podejściu narodowców.
  • Odpowiedz
@Kempes: w związku z 3 maja warto może podrzucić filmik o uchwaleniu ustawy zasadniczej,
a dla chętnych polecam całą serię, przedstawiającą sytuację i okoliczności od rozpoczęcia sejmu czteroletniego które doprowadziły do uchwalenia konstytucji i drugiego rozbioru.

z kanału - salus rei publicae
bn1776 - @Kempes: w związku z 3 maja warto może podrzucić filmik o uchwaleniu ustawy ...
  • Odpowiedz
Targowiczanie bronili "demokracji" (a w zasadzie przywilejów), która nie była zagrożona nawet przez sekundę. Do walki o swoje przywileje zwrócili się do obcych mocarstw.

Wnioski wyciągnijcie sami.
  • Odpowiedz