Wpis z mikrobloga

#ciekawostkiprawnoprawnicze #funfact #paradoksy

W postępowaniu karnym, w sprawach o zbrodnie sąd orzeka w składzie 1 sędziego i 2 ławników. Może być tak, że sędzia wyrobi sobie taki, a taki pogląd na sprawę. Ławnik ma jednak takie samo prawo głosu jak sędzia - co do winy i co do kary i innych spraw też. Jest zatem możliwe i zdarza się w praktyce, że ławnicy przegłosują sędziego i stwierdzą np., że gwałciciel, czy autor brutalnego rozboju jest niewinny.

Co ciekawe obowiązek sporządzenia uzasadnienia takiego wyroku nadal w całości spoczywa na sędzim, mimo że głosował on za uznaniem delikwenta za winnego. Musi on konsekwentnie uzasadniać jego niewinność. Na szczęście może do tego co napisał złożyć zdanie odrębne, w którym uzasadni jednak winę. A ławnik może mieć #!$%@?, zagłosował i spokój.

Pointa: brak

Tip: czasem jak się czyta o skandalicznych wyrokach, to można to mieć taką ewentualność na uwadze, zanim się obrzuci błotem sędziego.
  • 24
@Migfirefox: jest to trochę błąd w systemie. Z jednej strony tylko sędzia jest w stanie napisać takie uzasadnienie, które będzie czynić zadość wymogom kodeksu, czyli będzie kompletnie wyjaśniało stan faktyczny, a zwłaszcza prawny sprawy. Z drugiej musi pisać o czymś, z czym się zupełnie nie zgadza. Uzasadnienie trafia do sądu odwoławczego i pod niego jest pisane. Jest obarczone takimi wymogami formalnymi, że ławnik nie napisze go dobrze i gdyby ławnik je
@Migfirefox: #!$%@?ć ławników z orzekania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nakażesz ławnikom pisać uzasadnienia samym w takich przypadkach - będą totalnie podlegli sędziemu, bo nie opłaci im się wychylać, żeby nie musieć tego potem uzasadniać.

Zmniejszysz rygory formalne uzasadnienia i nakażesz im pisać samym - zawsze jest ryzyko, że i tak będą półdebilami nieumiejącymi sklecić pół zdania.

Nie wiem, chyba poza wywaleniem ich z orzekania nie ma dobrej
@Loczus: trochę mi się nie chce. Raz wysłuchałem jego filmiku i stwierdziłem, że nie ma racji, a tyle tych postępowań już z jego udziałem się odbyło, że nie człowiek nie jest w stanie dojść, kto ma rację co do reszty.

@esox: Drogi SA, jakby co, to uzasadnienie pisał mój asystent, a ja tylko klepnąłem, więc co złego to nie my :|