Wpis z mikrobloga

Podnieśli oprocentowanie obligacji skarbowych. Obecnie można dostać 3,1% przez pierwsze pół roku na obligacjach 3-letnich TOZ, w kolejnych pół rocznych okresach odsetkowych 1,0xwibor 6m z wypłatą co pół roku. W 4-latkach COI 3,30 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, w kolejnych rocznych okresach odsetkowych: marża 1,00% + inflacja, z wypłatą odsetek co roku. Co byście brali obecnie? Jakie widzicie plusy i minusy tych instrumentów?
#obligacje #inwestycje #gielda #lokaty
  • 15
@wiktorek_pl: EDO i sprzedaż po pięciu latach.

WIBOR6M raczej nie będzie powyżej inflacji o więcej jak jeden procent w przewidywalnej przyszłości (czyli od listopada 2022 do maja 2025 kiedy obecne TOZ-y będą na WIBORku). Te pół roku różnicy między TOZ a COI na stałym IMHO nie zmieni jakoś diametralnie sytuacji.

Chwilę temu zleciłem wymainę kończących się OTS-ów na EDO i TOZ - po połowie na TOZ i EDO.
WIBOR6M raczej nie będzie powyżej inflacji o więcej jak jeden procent w przewidywalnej przyszłości


@Filipterka25: Obecnie Inflacja to 12% a wibor 6m 6% więc nie do końca rozumiem. Czy ty oceniasz, że wibor6m może byc powyżej inflacji w pewnym momencie?
@wiktorek_pl: Jak kupisz w maju 2022 to w maju 2023 będziesz miał liczony na podstawie odczytu inflacji z miesiąca poprzedzającego czyli kwietnia 2023 + 1 procent. Na 12 procent załapią się obligacje kupione rok temu w maju 2021.
jak kupisz w maju to masz inflację opublikowaną w kwietniu, czyli inflacja z marca.


@PrzywodcaFormacjiSow: To wiemy, napisaliśmy ze skrótem myślowym, chodziło nam o odczyt kwietniowy czyli de facto inflacja z marca. Ale którego roku, bo połowa wykopków pisze tak a połowa inaczej.