Wpis z mikrobloga

Parę pytań do osób wierzących:

1. Jak sobie radzicie z tym, że istnieją na świecie inne religie? Wyznawcy każdej religii powiedzą, że to właśnie ich wiara jest prawdziwa i podadzą na to swoje argumenty.
2. Co sądzicie o skandalach kościelnych? Sam kiedyś myślałem, że to parę rozdmuchanych przypadków, dopóki nie zagłębiłem się w temat i dotarło do mnie jaka może być prawdziwa skala.
3. Kwestie nadprzyrodzone i cuda. W sumie to była ostatnia rzecz, która trzymała mnie przy wierze. Bo przecież jak to wszystko nie może być prawdziwe skoro mamy udokumentowane cuda, opętania i przecież zajmowali się tym poważni dorośli ludzie (xD). Oczywiście po zagłębieniu się w temat wychodzi jakie to wszystko było grubymi nićmi szyte. Dlaczego nikt nie nagrał jak ktoś egzorcyzmowany pluje gwoździami lub lewituje (o czym często się słyszy). Przecież z takim filmem kościół miałby takiego zajebistego asa w rękawie, że o ja #!$%@?ę.

#religia #chrzescijanstwo #katolicyzm #wiara #ateizm
  • 38
  • Odpowiedz
@Antybristler: komentarz taktyczny.

Ale żeby nie było pusto jako były wierzący napiszę:
1) Powiedziałbym, że moja wiara jest prawdziwa i podałbym argumenty. Wiem, że mało oryginalnie, ale tak to działa - wtedy NAPRAWDĘ wierzyłem, że cała reszta żyje albo w nieświadomości cudownego daru zbawienia, albo też świadomie go odrzuca.
2) Powiedziałbym wtedy, że parę rozdmuchanych przypadków. Zresztą, teraz też nie wgłębiam specjalnie się w temat - religii, organizacjom religijnym i duchowym
  • Odpowiedz
Jak sobie radzicie z tym, że istnieją na świecie inne religie? Wyznawcy każdej religii powiedzą, że to właśnie ich wiara jest prawdziwa i podadzą na to swoje argumenty.

Każdy może sobie mieć inną relację z Bogiem. Z każdym znajomym masz inną relację. Każdą osobę gdybym zapytał jaki jesteś, powiedzieliby coś innego o tobie.

Co sądzicie o skandalach kościelnych? Sam kiedyś myślałem, że to parę rozdmuchanych przypadków, dopóki nie zagłębiłem się w temat
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Antybristler:
1. Nie wyznaję żadnej religii ale wierzę w Boga. Nie wiem kim on jest i nie mam potrzeby tego wiedzieć. Religie są dla tych ludzi, którzy muszą Bogu przypisać jakieś cechy, muszą sobie stworzyć obraz tego Boga. A jak wszyscy dobrze wiemy, nie ma namacalnego dowodu na to, że ktokolwiek Boga widział.
2. Każda krzywda zasługuje na potępienie krzywdzącego i współczucie oraz pomoc skrzywdzonemu niezależnie od wyznawanej religii.
3. Nie
  • Odpowiedz
Każdy może sobie mieć inną relację z Bogiem. Z każdym znajomym masz inną relację. Każdą osobę gdybym zapytał jaki jesteś, powiedzieliby coś innego o tobie.


@radio_dalmacija: rozumiem, że to jest argument typu, że bóg jest jeden, ale ludzie różnie go interpretują. Sam tak kiedyś myślałem, ale zapisy w świętych księgach religii zastrzegają sobie, że to właśnie ich bóg jest prawdziwy.

po prostu nie należę do kościoła. A jakbym należał to bym
  • Odpowiedz
Głównym zarzutem nie jest to, że w organizacji istnieją źli ludzie, tylko, że ta organizacja tuszuje ich zbrodnie i nawet ma do tego przygotowane procedury (!!!).


@Antybristler: no dlatego nie jestem w tej organizacji. Nie przeszkadza mi to w wierzeniu.

Za czasów opisywanych w biblii jakoś mu się jeszcze chciało czarować

a kto mówi że mu się już nie chce? Jak poszukasz to znajdziesz niejednego świadka.
  • Odpowiedz
@Antybristler: Odpiszę jak to wyglądało u mnie jak byłem wierzący.

1. Bardzo naiwnie, ale tłumaczyłem to sobie tak, że to tak naprawdę ten sam bóg, tylko po prostu na świecie objawiał się pod różnymi postaciami, które bardziej pasowały do danej kultury. No nie podumałem, ale cóż.

2. Nie słyszałem o nich dużo, bo po prostu żyłem w bańce katolickiej. Jeżeli jednak jakiś do mnie dotarł, to po prostu było to na
  • Odpowiedz
Każdy może sobie mieć inną relację z Bogiem. Z każdym znajomym masz inną relację. Każdą osobę gdybym zapytał jaki jesteś, powiedzieliby coś innego o tobie.


@radio_dalmacija: To by miało sens powiedzmy w zakresie religii abrahamowych, gdzie żydzi, chrześcijanie i muzułmanie wierzą w tego samego boga, ale rzeczywiście nieco inaczej na niego patrzą i pewne detale ich interpretacji się różnią.

W przypadku szerszego spojrzenia robi się problem, bo te różnice między religiami
  • Odpowiedz
@Antybristler: Jezus w sumie też nie uważał się i do kościoła nie kazał chodzić


@radio_dalmacija: Chrystus powiedział do apostołów i ich następców: «Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał» (Łk 10, 16)”.

Biorąc pod uwagę apostolską sukcesję biskupów to odrzucasz nauczanie Jezusa.
  • Odpowiedz
@Antybristler:
1. apostolska sukcesja biskupów to katolicki wymysł
2. ten cytat który dałeś nie mówi o kościele katolickim. Jak zobaczysz kontekst to zaczyna się od "Następnie wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał.". Czyli z ogromnej rzeszy swoich uczniów, wybrał sobie 72 i kazał iść do różnych miejsc i ogłaszać nowinę. To nie o KRK tylko
  • Odpowiedz
@radio_dalmacija: akurat ze mną nie musisz się o to spierać. Jest dużo odłamów chrześcijaństwa i każdy interpretuje biblię po swojemu. Trudno żeby tak nie było, bo jest tam masa sprzecznych informacji ¯\_(ツ)_/¯ Po prostu wybrałem najbardziej popularną interpretację.
  • Odpowiedz
@Antybristler: Ad. 1. Jak pan święty Justyn męczennik powiedział.

Ad. 2. Starokatolicyzm, Kościół Polskokatolicki, mariawici, wybór jest szeroki.

Ad. 3. Chrześcijański transhumanizm i panenteizm, Wszechświat jako cud sam w sobie, obietnice ewangeliczne można i należy spełniać przy pomocy technologii.
https://youtu.be/wvOKbD3LMqwng
  • Odpowiedz
@radio_dalmacija: akurat ze mną nie musisz się o to spierać. Jest dużo odłamów chrześcijaństwa i każdy interpretuje biblię po swojemu. Trudno żeby tak nie było, bo jest tam masa sprzecznych informacji ¯_(ツ)_/¯ Po prostu wybrałem najbardziej popularną interpretację.


@Antybristler: Biblia tak na prawdę jest całkiem spójna, jeśli zna się kontekst historyczny i czyta całość, a nie wybrane fragmenty. Większość tych sprzeczności wynika z niezrozumienia takich rzeczy jak to, że większość
  • Odpowiedz
Biblia tak na prawdę jest całkiem spójna


@radio_dalmacija: przecież nawet opisy tak istotnej rzeczy jak zmartwychwstanie się turbo nie zgadzają w różnych ewangeliach.

Poza tym jest wiele innych powodów, żeby nie wierzyć. Na przykład problem zła na świecie. I argumenty tłumaczące, że dzieci dostają raka, bo to spowoduje, że ktoś kiedyś wynajdzie lek na raka jakoś do mnie nie trafiają ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
I argumenty tłumaczące, że dzieci dostają raka, bo to spowoduje, że ktoś kiedyś wynajdzie lek na raka jakoś do mnie nie trafiają ¯_(ツ)_/¯


@Antybristler: jeśli dam ci głupi, błędny dowód twierdzenia pitagorasa, to przestaniesz wierzyć w twierdzenie pitagorasa?

przecież nawet opisy tak istotnej rzeczy jak zmartwychwstanie się turbo nie zgadzają w różnych ewangeliach.

otóż bo były pisane sporo czasu po fakcie i wiadomym jest że będą troszkę inne. jeśli w sądzie
  • Odpowiedz