Wpis z mikrobloga

Chcę delikatnie odremontować pokój, tj. naprawić wszystkie pęknięcia w ścianach, uzupełnić jakieś wgłębienia, dziury po kołkach, przesunąć kontakty i na koniec odmalować. Ściana to jakiś czerwony pustak, malowana niecałe dwa lata temu farbą lateksową. Poza malowaniem nigdy nie robiłem większych remontów stąd kilka pytań:

1. Po wykuciu korytek pod kable, pierw zagruntować, potem masa gipsowa a na koniec gładź?
2. Lekkie wgłębienia od jakichś uderzeń wystarczy gładzią?
3. Muszę coś zrobić z farbą zanim na nią będę nakładać gładź/gips?
4. Pęknięcia delikatnie pogłębić, gips, gładź, farba?
5. Sufit mam brudny, jakby okopcony od świeczek. Da radę go jakoś umyć by nic się nie mazało przy malowaniu?

#budowadomu #budowlanka #remontujzwykopem
  • 12
1.Tak (zwróć uwagę przy gipsowaniu żeby było równo ze ścianą )
2. Tak
3. Jak robisz gładź na całej ścianie to powinno się ja zeskrobać, jak tylko ubytki to nie, jak masz korytka wykute to tylko koło troche szerzej żeby gips chwycił ściane.
4.Tak- uniflot, cekol c50 coś z włóknami albo typowa masa naprawcza
5.wystarczy ciepłą wodą, mozna z mydłem malarskim
@wuut lekkie wglebienia i rysy wystarczy szpachla, a potem gladzia, dziury po przesuwaniu kontaktow i bruzdach jakas zaprawa/masa cementowa, bo gips bedzie sie kurczyl po wyschnieciu i pekal (co do zaprawy/masy cementowej doczytaj sobie ktora dokladnie sie nadaje, bo maja rozne grubosci nakladania i jak bedziesz latal dziury to zrob to tak, zebys potem nie musial szlofowac tej zaprawy bo nie poddaje sie latwo szlifowaniu)
Dzięki wielkie koledzy! Kilka pytań jeszcze:

4. tam gdzie masz pekniecia niedlugo znowu peknie bez wiekszych prac


@brakloginuf: Takie największe pęknięcie zauważyłem przy parapecie, nie wiem dlaczego akurat tam... Mniejsze przy futrynie drzwi.

jak tylko ubytki to nie, jak masz korytka wykute to tylko koło troche szerzej żeby gips chwycił ściane.


@Nethiu: czyli przy korytach i puszkach zdrapać farbę dookoła i wszystko razem złapać, dobrze rozumiem?

@odishewo: da się
@wuut: Bruzdujesz pod kable na przynajmniej 15mm, jeśli stare farby dobrze się trzymają to lecisz po całości gruntem głęboko penetrującym, jeśli powłoki słabo się trzymają tynku to zeskrobujesz całość przy użyciu szpachelki, pryskasz czystą wodą. Do wypełnienia bruzd i pęknięć sprawdzi się uniflot. Dążysz do uzyskania jednolitej płaszczyzny ściany, która finalnie pokrywasz po całości gładzią, 2-3 cienkie warstwy. Szlif, grunt i można malować