Wpis z mikrobloga

Czy ktoś orientuje się jak wygląda kara za zerwanie przedwstępnej umowy o pracę? Umowę przedwstępną podpisałam miesiąc temu, ale dzisiaj mój obecny pracodawca złożył mi korzystniejsza ofertę, dlatego chciałabym wycofać wypowiedzenie. W umowie przedwstępnej z nowym pracodawcą znajduje się zapis o tym, że jeżeli nie przystąpię do pracy we wskazanym terminie (w moim przypadku połowa czerwca), to pracodawca ma prawo dochodzić ode mnie "wyłącznie odszkodowania" + odwołanie do art. 390 kodeksu cywilnego.
#prawo #prawnik #odszkodowanie #kodekspracy #kodekscywilny
  • 4
@Claymes: W razie niezawarcia umowy przyrzeczonej można od strony która odmówiła zawarcia dochodzić odszkodowania za szkodę. Pracodawca musiałby wykazać, że poniósł jakąś szkodę majątkową z tego powodu ze nie podjęłaś pracy.

W praktyce to wyjątkowo trudne (musiałby np. wykazać że tylko ty miałaś zrealizować jakieś zamówienie i przez to on je stracił) więc bym się nie obawiał.
@Adams_GA: np koszty jakie już firma poniosła w związku z przygotowywaniem się do tego zamówienia - materiał, maszyny itp. Oczywiście chłodzi tutaj a szkodę rzeczywista a nie utracone korzyści. Masz racje, nie dopisałem tego.

Dałoby się to udowodnić, gdyby w przedwstępnej to było jakoś opisane, w praktyce jest to nie możliwe, szczególnie w przypadku umowy o prace.