Wpis z mikrobloga

Dlaczego Polacy powinni znać cyrylicę - czyli pogadajmy o skasowanym przez @krajobraz wątku, który zniknął przez nie pasujący do założeń autora przebieg dyskusji.

Osobiście uważam, że cyrylica jest przeżytkiem i barierą w kontekście międzynarodowej współpracy. Zamiast izolacji powodowanej niezrozumiałymi dla anglosaskiego świata znaczkami powinno się promować alfabet łaciński w krajach, z którymi chcemy nawiązać w bliższej czy dalszej przyszłości współpracę. Jaką korzyść da Polsce cyrylica, grażdanka czy inna odmiana szlaczków? Żadną. Jaką korzyść da łacina Białorusi czy Ukrainie? Pozwoli na głębszą integrację z Europą.

#wojna #rosja #polska #bialorus #ukraina #ciekawostki #geopolityka

Ten post nie zniknie.
AloneShooter - Dlaczego Polacy powinni znać cyrylicę - czyli pogadajmy o skasowanym p...

źródło: comment_1650703609KRNkvjS2kaVCkcHgvsvWuN.jpg

Pobierz
  • 51
  • Odpowiedz
@AloneShooter:

Jaką korzyść da Polsce cyrylica, grażdanka czy inna odmiana szlaczków? Żadną. Jaką korzyść da łacina Białorusi czy Ukrainie? Pozwoli na głębszą integrację z Europą.


Oczywiście, że żadna.
A problem jest szerszy.
Rosjanie w ogóle nie dysponują niczym co byłoby cywilizacyjnie czy gospodarczo atrakcyjne dla innych narodów, niczym.
Na naszych oczach upada ruski mir budowany od XVII w ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@AloneShooter: pragnę tylko zaznaczyć że pretensje powinniśmy mieć do Greków, gdyż oni stworzyli cyrylicę na podstawie własnego pisma do potrzeb ewangelizowania tych krajów. Cyrylica to nic strasznego w porównaniu z arabskimi czy hinduskimi zawijasami.
  • Odpowiedz
@AloneShooter: Cyrylica stoi u początku pisanego języka starosłowiańskiego i literatury w tym języku. Stworzona została w Bułgarii, obecnie państwie Unii Europejskiej i NATO, gdzie nadal pozostaje w użytku. Podobnie jak religia prawosławna, która nie jest wymysłem kacapów lecz kształtowała się we wschodnim Cesarstwie Rzymskim, na terenie obecnej Grecji. Wszystko powyżej stanowi dziedzictwo Europy, zawłaszczone przez azjatyckie księstwo moskiewskie. Warto, aby rodzące się Stany Zjednoczone Europy odzyskały co swoje.
  • Odpowiedz
  • 23
@Shin_: wiem, że nic strasznego, bo znam. Nie widzę tylko sensu wysiłku w edukowaniu Polaków co proponował autor oryginalnego wpisu. Prędzej bym podjął wysiłek wprowadzenia alfabetu łacińskiego na wschód od nas.
  • Odpowiedz
@szurszur: Cyrylica używana jest w Bułgarii, gdzie też zresztą została wynaleziona. Czy Bułgaria będąca w EU i NATO to też element moskiewskiego miru? Dobrze, coby rodzące się właśnie Stany Zjednoczone Europy odzyskały co swoje, a nie, aby azjatyckie księstwo moskiewskie im to zawłaszczyło.
  • Odpowiedz
#!$%@?, nie będę się 5 lat uczył języka żeby przeczytać sobie jedną węgierską powieść

@Walther00:
Kiepski argument w kontekście języków wschodniosłowiańskich. Ukraiński i białoruski to nie węgierski. Można się ich nauczyć max w pół roku, bo są zrozumiałe dla Polaka.
  • Odpowiedz
@AloneShooter:

@DanyDwaBanany: czemu bardzo kibicujemy ( ͡ ͜ʖ ͡)


Ja Ci powiem więcej.

Putin ze swoimi kolegami może stanąć w panteonie ludzi, którzy najbardziej zaszkodzili Rosji w jej całej historii. Na spokojnie ma równi ze Stalinem i Leninem.
Co prawda tamci fizyczne wymordowali więcej ludzi z ruskiego miru ale za to Putin gospodarczo i politycznie rozpieprzyl ten kraj i to co zostało po zsrr.
Z
  • Odpowiedz
Cyrylica używana jest w Bułgarii, gdzie też zresztą została wynaleziona. Czy Bułgaria będąca w EU i NATO to też element moskiewskiego miru?


@jakub-krzewicki: Wszystko co napisałem jest prawda, wyzej ktoś potwierdził to linkiem.
Bulgaria w NATO nie podważa tego, zreszta cyrylica na pewno jest jednym z czynników, który pozwala podtrzymywac prorosyjskie poglady w tamtejszym społeczeństwie.
  • Odpowiedz
@AloneShooter: Niewiele zachowań irytuje mnie tak bardzo jak zachowanie opa który zaczął dyskusję, poświęciłem czas by mu w sposób merytoryczny odpisać nie zgadzając się z nim, a on kasuje cały wątek i nawet nie mogę skopiować tego co mu odpisałem. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

W skrócie wyjaśniałem opowi że myli kwestie języka i alfabetu używanego do jego zapisu, że bariera wynikająca z alfabetu którą on widzi jest
  • Odpowiedz
@AloneShooter: Pozwolę się odnieść. Jeżeli ktoś zamierza sprowadzać dyskusję do poziomu "ile hrywien płacą ci kozacki łbie", "warto się tak upokarzać za kilka hrywien" albo lepiej - "to jest kacap z pikabu", to nie ma o czym dyskutować.

Części wykopków jest zwyczajnie przyjemnie siedzieć w swoich małych wykopkach.

Ciasne, ale własne! No i pisane łacinką!

Przypominam, że cyrylica została wynaleziona przez chrześcijańskich bułgarskich Słowian dla reszty Słowian.

To tylko ok. 30
  • Odpowiedz
Zamiast izolacji powodowanej niezrozumiałymi dla anglosaskiego świata znaczkami powinno się promować alfabet łaciński w krajach, z którymi chcemy nawiązać w bliższej czy dalszej przyszłości współpracę.


@AloneShooter: Zdajesz sobie sprawę, że gdy Anglosasi próbują przeczytać coś napisanego po polsku to im zupełnie nie wychodzi i to całe myślenie, że przecież mamy jeden alfabet dostaje w ryj? Mamy z grubsza te same znaczki, ale czytane zupełnie inaczej. Ponadto angielskie sposób wykorzystania alfabetu łacińskiego
  • Odpowiedz