Wpis z mikrobloga

Dlaczego Polacy powinni znać cyrylicę - czyli pogadajmy o skasowanym przez @krajobraz wątku, który zniknął przez nie pasujący do założeń autora przebieg dyskusji.

Osobiście uważam, że cyrylica jest przeżytkiem i barierą w kontekście międzynarodowej współpracy. Zamiast izolacji powodowanej niezrozumiałymi dla anglosaskiego świata znaczkami powinno się promować alfabet łaciński w krajach, z którymi chcemy nawiązać w bliższej czy dalszej przyszłości współpracę. Jaką korzyść da Polsce cyrylica, grażdanka czy inna odmiana szlaczków? Żadną. Jaką korzyść da łacina Białorusi czy Ukrainie? Pozwoli na głębszą integrację z Europą.

#wojna #rosja #polska #bialorus #ukraina #ciekawostki #geopolityka

Ten post nie zniknie.
Pobierz AloneShooter - Dlaczego Polacy powinni znać cyrylicę - czyli pogadajmy o skasowanym p...
źródło: comment_1650703609KRNkvjS2kaVCkcHgvsvWuN.jpg
  • 51
@krajobraz: @jakub-krzewicki: cyrylica powinna trafić tam gdzie jej miejsce czyli na śmietnik historii.

Jeżeli Ukraińcy chcą się uważać za część cywilizowanego świata to powinni jak najszybciej przejść na alfabet łaciński.

Mówienie że Polacy powinni się uczyć cyrylicy to tak piramidalna bzdura że szok.

Polacy powinni przede wszystkim jak najszybciej podnieść swój poziom władania językiem angielskim do poziomu takich państw jak Dania czy Holandia i na to powinien iść cały wysiłek
@krajobraz: na szczęście nie muszę tłumaczyć tego swoim rodakom którzy nigdy nie przyjęli tego alfabetu dzikusów, natomiast jakiś oszołom chce nas do tego nakłonić.

Tylko ciekawe czy za rubelki czy za hrywienki( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wytłumacz to Bułgarom i Ukraińcom


@krajobraz: w dupie mam Bułgarów i Ukraińców. Byłem w obu tych państwach i jestem w 100% pewien że to oni powinni równać do nas. Natomiast jeżeli
@AloneShooter: Niekoniecznie powinni, ale warto znać. Nauczyłem się w 2 godziny sam, jeszcze przed wojną po prostu dla jaj. Otwiera to sporo nowych możliwości, sporo tekstów jestem w stanie w jakimś stopniu przeczytać i zrozumieć. Języka uczył się nie będę bo jest mi to zbędne, ale nigdy nie można powiedzieć że uczenie się języków a przynajmniej podstaw jak alfabet (szczególnie podobnego języka) jest całkowicie pozbawione sensu.
cyrylica powinna trafić tam gdzie jej miejsce czyli na śmietnik historii.

Jeżeli Ukraińcy chcą się uważać za część cywilizowanego świata to powinni jak najszybciej przejść na alfabet łaciński.


@marcinpodlas8: To jest akurat dziwny argument, bo Ukraińcy zawsze pisali cyrylicą i uważają się za jej współtwórców. Cyrylica jest zbudowana na greckim i jest pochodną greki tak samo jak łacina.
Jaką korzyść da Polsce cyrylica, grażdanka czy inna odmiana szlaczków? Żadną. Jaką korzyść da łacina Białorusi czy Ukrainie? Pozwoli na głębszą integrację z Europą.


@AloneShooter: dokładnie. To oni powinni się dostosowywać do nas, bo to oni głównie na tej współpracy będą korzystali. Tak jak my uczyliśmy się angielskiego, a nie Amerykanie polskiego.