Wpis z mikrobloga

Jest piąteczek po pracy więc to dobry czas aby striggerować jakieś trawnikowe Mireczki ( ͡º ͜ʖ͡º)

Uważam, że nie warto kosić często trawnika. Ba, uważam że wystarczy go skosić 2-3 razy w roku. Pierwsze koszenie zaś powinno się według mnie odbyć dopiero na początku czerwca. Dzięki temu możemy się cieszyć pięknymi wiosennymi kwiatami - na zdjęciu łany jasnoty purpurowej. Wyglądają jak z bajki. I zapewniają pierwsze po zimie pożywienie grubiutkim trzmielom ()

Myślę, że najlepszym rozwiązaniem dla większości przydomowych ogrodów jest kosić często trawnik tylko w wyznaczonym miejscu, np. tam gdzie dzieci grają w piłkę lub przy tarasie. A resztę zostawić sobie rzadko koszoną. Taki kontrast między płaskim, skoszonym trawnikiem a różnorodnym trawnikiem niekoszonym jest bardzo interesujący, przyjemny dla oczu. Daje poczucie, że ogród jest wypielęgnowany. A jednocześnie jego pielęgnacja kosztuje nas mniej czasu i pieniędzy.

Jeśli chcielibyście założyć łąkę kwietną w istniejącym ogrodzie to dobrym sposobem jest też po prostu zaprzestanie koszenia trawnika. Łąka powstanie samoczynnie na drodze sukcesji. Uważam też że niekoszone trawniki to doskonałe rozwiązanie w miastach, szczególnie gdy chodzi o miejsca typu skarpy lub pas zieleni między chodnikiem a jezdnią.

Jeśli macie jakieś pytania o trawniki i łąki kwietne to zapraszam do dyskusji :3

#ogrod #ogrodnictwo #rosliny #budujzwykopem
kjut_dziewczynka - Jest piąteczek po pracy więc to dobry czas aby striggerować jakieś...

źródło: comment_16506474200OvFqXqeN9unENn0e4U2BY.jpg

Pobierz
  • 23
@kjut_dziewczynka: no to ja Ci powiem, że mam trawnik, gdzie jest od #!$%@? koniczyny i jak nie skoszę go raz na tydzień, to jest cały usłany kwiatkami i to jest kjut ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ale jest jedno "ale": do tych kwiatków latają pszczółki, a ja w lato chodzę po ogrodzie jak bóg mnie stworzył i zdarzyło się już, że taka pszczółka ugodziła mnie w stópkę, no
@kjut_dziewczynka: w tym roku wysialam moja pierwsza łąkę kwietną balkonową. Kupiłam gotowy mix nasion na Allegro. Łąka już kiełkuje ( ͟ʖ) . Za rok przeprowadzam się do bliźniaka i będę tam miała mini ogródek 130m w kształcie litery L okalający dom. Nie wiem jak to zrobie, ale musimy tam pomieścić domek narzędziowy, taras, huśtawkę, mini warzywnik, ze trzy drzewa i właśnie ze dwa poletka łąki
będę tam miała mini ogródek 130m w kształcie litery L okalający dom. Nie wiem jak to zrobie, ale musimy tam pomieścić domek narzędziowy, taras, huśtawkę, mini warzywnik, ze trzy drzewa i właśnie ze dwa poletka łąki kwietnej. Myśle, że bliżej realizacji będę miała więcej pytań


@Chica: Lepiej nie mogłaś trafić.
@kjut_dziewczynka: >im większa bioróżnorodność, tym mniej kleszczy

He? Mieszkam obok lasu, bardzo starego. Kleszczy jest cała masa.
Tak może było kiedyś, dziś to już rozwleczona zaraza.
Sam nie mam trawnika przez duże R. Ot łąka, którą od 11lat koszę. Fakt, że różnorodność roślin jest niesamowita.

Zostawiłem nawet raz kawałek (10*10) na dziko. Fajnie w sumie, ładnie na swój sposob, ale:
Kleszczy od groma
Polne myszy
Czujesz się jakbyś mieszkał na stepie.
@KrolWlosowzNosa występowanie kleszczy to jest obszerny temat, zależy też np. od tras wędrówki zwierząt, na których kleszcze pasożytują, różne stadia rozwoju preferują różną wysokość traw i krzewów itp

Wiadomo że jak ktoś ma malutki ogród to może lepsze będą inne rozwiązania, ale jak ktoś ma bardzo dużą działkę (2000 m2 i więcej) to jest to idealne rozwiązanie na dalsze zakątki ogrodu ()
@kjut_dziewczynka: mas rację. Gdzieś czytałem, że kleszcze związane są głównie z populacja gryzoni. Tych zaś bywa najwięcej w sezonach owocowych buków. A w koło mam głównie buki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ciekawe jest zresztą mieszkanie w takim miejscu na obrzeżach miasta, przy sporym zalesieniu. Myszy przybywało od początku, ale od kilku lat jest ich mniej. Dzieje się tak dlatego, że niesamowicie wzrosła populacja drapieżnych ptaków. Myszolowow, jastrzębi
@Chica ja też mam w donicach na balkonie takie łączki i są świetne, dużo lepsze od klasycznych kwiatów balkonowych bo bardzo niewymagające, cały czas coś kwitnie i się zmienia. Nawet na jesień i zimę zostawiłam suche badyle, bo były ładne i może jakieś owady w nich się schroniły.

Generalnie główna różnica w łące wieloletniej i jednorocznej jest taka, że jednoroczna daje efekt natychmiastowy (wszystko od razu kwitnie), wieloletnia z kolei potrzebuje kilku
@kjut_dziewczynka: ale ja ich nie depczę, nie dotykam nawet... coś im odwala i mnie kąsają idiotki ¯\_(ツ)_/¯

co do kleszczy, to wysoka trawa im sprzyja, bo poruszają się w niej ukradkiem myszy, nornice i inne takie

dodatkowo w nieskoszonym trawniku poruszają się śmielej największe ogrodowe szkodniki - ślimaki!

także na pytanie "kosić, czy nie kosić?" odpowiedź jest jedna

niemniej dopuszczam zawiązanie kącika z większa trawą/trawami gdzieś w #!$%@? w kącie działki