Wpis z mikrobloga

Assay Management - nota nr 37

W nocy przyśnił mi się członek zarządu Assay Management. Nie wiem który, bo szatę miał białą, oczy błyszczały, a z kieszeni wystawały pliki banknotów. I powiedział: "Przyjrzyj się publicznie dostępnej nocie nr 37!"

Natychmiast się obudziłem i sprawdziłem. Wspominałem już o niej w tym wpisie:
https://www.wykop.pl/wpis/65105951/assay-management-analiza-przyszlosci-nikt-nie-wie-/

Oto ona:

"37. Opis okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuowania działalności wraz ze stanowiskiem Zarządu

Zarząd spółki informuje, iż dokonał analizy zagrożenia dla kontynuacji działania związanego z przesłankami dotyczącymi utraty płynności przez Spółkę a także faktem że strata wygenerowana przez Spółkę w 2020 r. przewyższa sumę kapitałów zapasowego i rezerwowego oraz 1/3 kapitału podstawowego. Przesłanki te związane są z faktem że zobowiązania krótkoterminowe na dzień 31 grudnia 2020r znacznie przekraczają aktywa obrotowe wykazywane w bilansie na ten dzień. W wyniku przeprowadzonej analizy, po uwzględnieniu wydarzeń mających miejsce po dacie bilansowej, nie stwierdzono zagrożeń dla płynności a przez to dla kontynuacji działania Spółki.

Zobowiązania krótkoterminowe, tj. zapadalne do końca 2021r., na dzień daty bilansowej wynosiły 20. 091 tys. PLN (z czego ponad 90% to zobowiązania wekslowe wobec osób fizycznych, którymi Spółka finansuje inwestycje w spółki portfelowe). Do dnia 31 sierpnia 2021r., aneksowane zostały umowy ich dotyczące, a opiewające na łączną kwotę 6.045 tys. PLN. Biorąc pod uwagę plany Spółki oraz dotychczasową statystykę należy założyć, że dodatkowa kwota ok. 4,5mln PLN zostanie zaaneksowana do końca 2021r. Z kolei kwota ok. 6,6 mln została wypłacona w okresie do końca sierpnia 2021 r. do posiadaczy weksli.

Dodatkowo, statystyka wskazuje na regularny dopływ nowego kapitału do Assay ASI w kwocie 3mln PLN miesięcznie. Pozwala to sądzić, że Spółka pozyska do końca 2021r. nowe środki w kwocie sięgającej 12mln PLN. W ramach strategii podmiotu uwzględniona została priorytetyzacja przepływów, która dyktuje bezwzględne pierwszeństwo interesu inwestorów nad nowymi akwizycjami. W związku z tym, w przypadku wystąpienia potrzeb wypłacania środków z tyt. zobowiązań krótkoterminowych z zewnętrznego dopływu kapitału, takowe wypłaty zostaną zrealizowane.

Niemniej w ramach planu podstawowego, nie uwzględniającego pozyskania środków zewnętrznych na obsługę zobowiązań, Assay ASI planuje wycofanie pożyczek, lub ich części, ze spółek portfelowych. W sierpniu br. całkowitą spłatę na rzecz Spółki zrealizował Aegis Security. Do końca września analogiczna spłata, w wysokości 0,6mln PLN, zostanie zrealizowana ze spółki Break&Wash. W listopadzie br. Elimen Group S.A. planuje emisję akcji, opiewającą na 7,5 mln PLN, z której 5mln PLN przeznaczone zostanie na pośrednią spłatę zobowiązań do Assay ASI.

Kolejny dopływ kapitału pochodzić będzie ze spółki Assay Investment, która na dzień sporządzenia sprawozdania spłaciła na rzecz Assay ASI ok 1,9mln z istniejących zobowiązań. Spłaty te realizowane są w sposób na tyle przewidywalny, że Spółka zakłada minimalną spłatę w wysokości 1mln PLN do końca 2021r.

Dodatkowo warto zauważyć, że w zw. z terminami poprzednich akwizycji, jak i etapem rozwoju spółek portfelowych, Spółka zamierza rozpocząć sprzedaż części aktywów w 2022r. Pozwala to sądzić, że jej płynność zostanie utrzymana w kolejnych miesiącach i latach na poziomie w zupełności wystarczającym do obsłużenia bieżących zobowiązań.

Podsumowując, dopływ kapitału z w.w. źródeł znacząco przewyższa zobowiązania krótkoterminowe i pozwala na ich bieżące obsłużenie. W związku z tym, zarząd komplementariusza nie identyfikuje żadnych istotnych zagrożeń związanych z płynnością, jak i z możliwością kontynuacji działalności w dotychczasowym kształcie.

W związku z faktem, że strata wygenerowana przez Spółkę w 2020 r. przewyższa sumę kapitałów zapasowego i rezerwowego oraz 1/3 kapitału podstawowego, Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy na najbliższym posiedzeniu podejmie decyzję o dalszym istnieniu spółki."

Jak się dobrać do noty? Info w komentarzu.

1. Często pytacie o liczby. To tu mamy czarno na białym: "statystyka wskazuje na regularny dopływ nowego kapitału do Assay ASI w kwocie 3mln PLN miesięcznie"
Na koniec 2020r. zebrali ok. 22 mln z pożyczek. 12 x 3mln daje 36 mln w 2021r. Assay się rozwija, więc w 2022r. mogą zbierać - powiedzmy - 5 mln miesięcznie, czyli w tym roku ok 20 mln.
22+36+20 = 78 mln. To taki szacunek oczywiście.

2. Ciekawe jest, że wspominają, że wycofują pożyczki ze spółek, czyli niejako następuje de-inwestycja. A spółki przecież się rozwijają i potrzebują kapitału. Gdzie tu logika?
Nie wiem. Może ktoś wytłumaczy?

3. Ale prawdziwy hit to ten Elimen, a w zasadzie jego emisja. Pisałem już o niej trochę tutaj:
https://www.wykop.pl/wpis/63424725/elimen-powrot-do-przeszlosci-pewniaczek-uwaga-uwag/

Naprawdę polecam.
W każdym razie kasa z emisji ma pójść na spłatę pożyczek dla Assay:
"Elimen Group S.A. planuje emisję akcji, opiewającą na 7,5 mln PLN, z której 5mln PLN przeznaczone zostanie na pośrednią spłatę zobowiązań do Assay ASI."

Ale zaraz, bo tu jest napisane dokładnie inaczej:
https://mycompanypolska.pl/artykul/elimen-chce-pozyskac-8-mln-zl-w-ramach-rundy-seed-spolka-przeznaczy-srodki-na-skalowanie-sprzedazy/8915

"Elimen chce pozyskać 8 mln zł w ramach rundy seed. Spółka przeznaczy środki na skalowanie sprzedaży"

Jestem kompletnie zdezorientowany!
(tak swoją drogą, to emisja chyba się przesunęła z listopada 2021 na kwiecień 2022)

4. Zapowiadają też sprzedaż aktywów. Zobaczymy jak to pójdzie, ciekawe czy zachowają rentowność z wyjścia z inwestycji na poziomie 514%?

5. W ogóle te objaśnienia do sprawozdania finansowego to jest kopalnia wiadomości. Będę chyba korzystał.

6. Na koniec spostrzeżenie: sami zobaczcie ile rzeczy musi się udać, żeby Assay ASI zachował płynność (czego oczywiście życzę i wierzę, że tak się stanie):
- start-up'y oddadzą kasę z pożyczek bez szemrania (a przecież mają ogromne przychody),
- utrzymany zostanie napływ środków z nowych pożyczek,
- emisja Elimen się powiedzie,
- sprzedaż aktywów Assay ASI będzie efektywna, a uzyskane ceny satysfakcjonujące.

Czuję delikatne napięcie, ale to dobrze, że plany są tak ambitne! Tylko wtedy się pije szampana!

7. Nie wiem za to jak to ugryźć:
"Z kolei kwota ok. 6,6 mln została wypłacona w okresie do końca sierpnia 2021 r. do posiadaczy weksli."

To może oznaczać, że pożyczkodawcy wycofali przez 8 miesięcy 6,6 mln zł. Być może to jest z odsetkami, więc powiedzmy, że ok. 6 mln. Ekstrapolując na cały rok mamy 9-10 mln.
Hmm, trochę jest. Tak jakby retencja mogłaby działać lepiej.

Tyle pytań, a tak mało odpowiedzi...

#assay
#finanse
#gielda
#inwestycje

  • 6
  • Odpowiedz