Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki, stworzyłem dodatkowy punkt dostępowy do wifi za pomocą starego routera dla pasma 2.4 Ghz. W najodleglejszych miejscach w domu nowy punkt ma ok. -40 dBM, podczas gdy poprzedni miał ok. -60 i często gubił połączenie. Obie sieci mają te same SSID itd. Niestety wszystkie urządzenia wciąż łączą się z głównym routerem, zamiast nowego AP (starego routera), pomimo dużo słabszego zasięgu tworzonej przez niego sieci. Nowoutworzony AP obsługuje standard a/b/g podczas gdy główny router działa w standardzie n - czy to może być powód?
#pytaniedoeksperta #pytanie #siecikomputerowe #komputery #router #internet
  • 11
@ditoski: Nie, w Twoim przypadku wszystko zależy od systemu operacyjnego. Przykładowo w Windowsie jeżeli masz kilka sieci/urządzeń w zasięgu, to tylko do jednego podłączysz się automatycznie (do tego, które ma najwyższy priorytet). Priorytet oczywiście możesz zmieniać ręcznie, ale jeżeli jest to urządzenie mobilne, to szlag Cie trafi bardzo szybko :D Od takich rzeczy są kontrolery wlanowe, które odpowiednio zarządzają ruchem pomiędzy punktami dostępowymi.
Od takich rzeczy są kontrolery wlanowe, które odpowiednio zarządzają ruchem pomiędzy punktami dostępowymi.


@Blood: Dlatego ktoś kto pieprzy się z takim dyi szybko zaciśnie zęby i kupi zestaw AP od np Ubiquiti albo Aruba. Spokój na lata.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Blood: jest to laptop z windowsem i telefon na androidzie, ale zawsze są używane w części domu, którą lepiej pokrywa nowy AP. Jak mogę zmienić priorytety dla AP? (Oba AP rozsiewają sieć o tym samym SSID, więc w polu wyboru sieci wifi widoczne są jako jedna).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@L3gion: szczerze to nie ogarniam za bardzo tematu, ale stary router i długi kabel ethernetowy i tak się kurzyły więc chciałem zwyczajnie poprawić rodzicom zasięg wifi, bo główny router stoi w części domu, w której rzadko przebywają (a już na pewno nigdy nie korzystają tam z neta), a nie za bardzo mogę go przestawić.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Blood: teraz pomyślałem, że może zamiast tego samego SSID lepiej byłoby ustawić inne i połączyć te urządzenia z nową siecią na stale? Urządzenia rodziców i tak obsługują wyłącznie 2.4 GHz.
@ditoski: No właśnie problem w tym że te urządzenia (routery) ze sobą nie gadają. Więc poza ręcznym kombinowaniem nie można wymusić takiego przełączenia. Kontrolery wlan czy systemy mesh potrafią płynnie w locie przerzucać klientów z APka na APka.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@L3gion: właśnie o to ręczne kombinowanie pytam, bo w zasadzie przełączanie w locie nie jest mi potrzebne. Da się to zrobić w lepszy sposób, niż rozgłaszanie innego SSID przez nowy AP?
@ditoski: Jeszcze co mi przychodzi do głowy to taki trik. Wbij na ten główny router, obcinaj mu stopniowo moc sygnału radia (jak ma taką opcję), aż po prostu w tej części domu na której ma działać dodatkowy AP nie będzie z niego zasięgu. Oczywiście na AP też by pasowało ustawić taką moc, żeby nie siał blisko tamtego. Jak Ci się uda to może w jakimś stopniu rozwiązać Twój problem. No i