Wpis z mikrobloga

@CocoJambo14: Główne wady to lepsze warunki do rozwoju chorób grzybowych i lepsze warunki dla gryzoni i innych szkodników. W zeszłym roku znajomemu ślimaki zeżarły rzepak posiany striptilem. Była sypana trutka ale nie dało to nic. Sucho było i bezdeszczowo, a te i tak miały warunki na żer.

IMO strip till ma sens ale nie wszędzie. Może na glebach wiecznie przesuszonych i ciężkich tak.
Ja z tego co obserwuje nastawionych na to
  • Odpowiedz
@CocoJambo14: Na lekkich ziemiach można na ciężkich nie wiem podobno słabiej plonuje, według mnie też wolniej w strip tillu sie ogrzewa gleba niz np po orce czy bezroce. Sam w tym roku mam kuku do posiania i nie wiem jeszcze czy strip till czy bezorkowo pozyczyc jakis agregat. Zalezy kiedy pole wydadzą bo nowa dzierzawa ( ͡° ʖ̯ ͡°) ogólnie plan jest na 280 kg polifoski 6
  • Odpowiedz
  • 0
@Mich9 Myślę że może być ok, tylko nie wiem co to za specyfik xd Jedyne czego może brakować to może deczko potasu, ale i to w sumie niekoniecznie. No w przypadku siewu ST mógłbyś dać tylko 170-180kg polifoski i na to samo by wyszło ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nawet jak takowy zrobimy czy kupimy to nie od razu się rzucimy na cały areał a będziemy robić testy. Zboża
  • Odpowiedz
lepsze warunki do rozwoju chorób grzybowych


@kapitan_kielon: A to całkowita bzdura, choroby grzybowe mogą wynikać jedynie z nieprawidłowego przebiegu rozkładu resztek pożniwnych. Co jest spowodowane tym że gleba ma jakieś stosunki nieuregulowane, procesy przebiegają nieprawidłowo. Zresztą to samo może wystąpić w tym przypadku w uprawie tradycyjnej.

lepsze warunki dla gryzoni i innych szkodników


@kapitan_kielon: Prawda, bo resztki pożniwne to ich pokarm, oraz życie które odradza się na polu, co powoduje
  • Odpowiedz
  • 0
@TrzyGwiazdkiNaPagonie Tak na prawdę wszystko z powodzeniem sieją w ST. A opinie tak jak i w przypadku bezorki i orki są podzielone. Jeżeli ktoś ma taki siewnik to i pewnie też będzie chwalił że najlepszy itp. Tutaj głównie na luźno można pogadać o sprawie. W przypadku normalnych lat st nie jest jakiś super hiper mega, swoje zalety pokazuje z reguły w latach suchych
  • Odpowiedz
@CocoJambo14: Tylko że u mnie ostatnie lata są suche, ostatni rok w sierpniu st też uratował rzepaki, bo gleba się nie zabetonowała dzięki resztkom. W tym roku jeżeli ktoś zostawił poplon i w to będzie siał buraki, kukurydze też wygrał u nas w okolicy, ochronił glebę przed potężnymi burzami piaskowymi.Do tego rośliny rozwijające głęboki system korzenny lubią strip till. Wszystko zależy własnie od danego gospodarstwa i systemu, metody w jakiej zamierza
  • Odpowiedz
A to całkowita bzdura, choroby grzybowe mogą wynikać jedynie z nieprawidłowego przebiegu rozkładu resztek pożniwnych. Co jest spowodowane tym że gleba ma jakieś stosunki nieuregulowane, procesy przebiegają nieprawidłowo. Zresztą to samo może wystąpić w tym przypadku w uprawie tradycyjnej.


@TrzyGwiazdkiNaPagonie: no jak nie przykryjesz tych resztek to jak sie mają rozłożyć prawidłowo? Trzeba glifosat z azotem lać to wtedy dodatkowe koszty
z grzybem też można sobie proadzić opryskami, tylko wszystko kosztuje
  • Odpowiedz
  • 1
@Mich9 Nawoz jest tylko tam gdzie są korzenie a nie na całej powierzchni pola, przez co jest on łatwiej dostępny i łatwiej wykorzystywany. W pierwszym roku mówią że bezproblemowo można dać tylko 60-70% dawki normalnej. W sumie na jaką głębokość to juz dowolonie, albo na głęboko np 25-30cm (bardziej chyba pod rzepak), albo plycej np 10-15cm, albo po całym profilu glebowym w głąb
  • Odpowiedz
no jak nie przykryjesz tych resztek to jak sie mają rozłożyć prawidłowo? Trzeba glifosat z azotem lać to wtedy dodatkowe koszty

z grzybem też można sobie proadzić opryskami, tylko wszystko kosztuje


@kapitan_kielon: To błędne założenie resztki nie mają być całe zakryte, tylko w miarę równomiernie przykryte. Często właśnie bałagan na polu mimo że dla oka jest zły, dla gleby jest lepszy. Azot to tylko pożywka do rozkładu. Za rozkład odpowiadają procesy
  • Odpowiedz
@CocoJambo14: wiesz np będzie normalny mokry rok i stracisz na ST załóżmy 10% do orki a następny będzie mega suchy i zyskasz 15% bo oszczędność wody więc loteria ( ͡° ͜ʖ ͡°) sam uważam że trzeba próbować nowych rzeczy i kombinować a nie robić jak tatu i dziadki robili przez 50lat i dobrze było
  • Odpowiedz