Wpis z mikrobloga

#elektronikadiy #elektronika

Szukam sposobu na ładowanie akumulatora samochodowego 12 V z modułu PV o parametrach takich jak na obrazku. Szukałem gotowych modułów na aliexpress na przykład taki, ale do ładowania pojedynczego akumulatora można użyć modułu PV o napięciu max 18 V, przy dwóch akumulatorach max 36 V.
Mój moduł ma 44 V w stanie otwartym, co mocno ogranicza wybór regulatora.
Chciałem stworzyć ładowarkę w oparciu o dedykowany układ, ale nie znalazłem takiego. Ma ktoś pomysł na czym oprzeć budowę regulatora? Z początku chciałem żeby oprzeć wszystko o jeden układ kontroli ładowania MPPT, ale teraz rozważam, czy nie zbudować regulatora ładowania w oparciu o przetwornicę DC/DC obniżającą napięcie do odpowiedniego dla ładowarki akumulatora i na tym zamknąć temat.
Rozwiązanie nie musi być wysoce efektywne, byle ładowało i nie wpadało w stany nieustalone (czego się obawiam, kiedy moduł PV zostanie zacieniony a przetwornica będzie zasilana niewystarczającym do działania napięciem).
Zastanawiam się jeszcze nad własną budową regulatora MPPT na Arduino, który ustawiałby w odpowiedni sposób regulator ładowania dla danego stanu pracy modułu PV oraz rozłączałby przetwornicę DC/DC przy mocnym zacienieniu.
Mam zbudowany przez siebie tester do modułów PV więc rzeczywiste parametry modułu mam do wykorzystania jak na dłoni.
Jak to najlepiej zrobić? Traktuję ten projekt jako hobbystyczne wyzwanie, nie musi być pięknie czy super poprawnie wykonany ( ͡~ ͜ʖ ͡°).
KokiX - #elektronikadiy #elektronika

Szukam sposobu na ładowanie akumulatora samoc...

źródło: comment_1650364881nRagmjIkVE9dg1IHpBH1Mo.jpg

Pobierz
  • 27
jakiś konkretny powód?


@Felonious_Gru: no taki, że akumulator samochodowy służy jedynie do rozruchu, a nie jako źródło zasilania które można sobie rozładowywać. To znaczy, generalnie możesz... Tylko za chwilę będziesz musiał wydać znowu kasę na nowy akumulator. BEZ SENSU.
@KokiX: czymś takim przerabiasz sobie napięcie z panela na 14.8V i nawet bezpośrednio (przez diodę oczywiście, żeby panel nie dostał zasilania od tyłu), o ile aku jest większy niz 30Ah.

Jeśli nie przekroczysz prądu ładowania 0.1C to nawet bez elektroniki pilnującej stanu akumulatora nic nie powinno wybuchnąć ( ͡º ͜ʖ͡º)
a skąd wiesz, w jaki sposób op będzie pobierał energię z aku?


@Felonious_Gru: wszystko jedno w jaki. Akumulator samochodowy ma mało cykli, jestem przekonany, że nie po to by przez kilka sekund obciążyć go dużym prądem... Generalnie wszyscy budują układ by zasilać "coś". W sensie np. ładujesz w dzień, pobierasz energię w nocy. Jeśli OP jednak potrzebuje tylko na kilka sekund dużego prądu - to ok. Jednak i tak, typowy akumulator
@KokiX: No to ja stosuję takie coś, mam podłączone dwa takie moduły do panela, jeden ładuje pakiet liionów, drugi kwasiaka. Tylko na wyjściu trzeba diodę zamontować bo jak panel jest ciemny to się na niego prąd cofa.
allegro.pl/oferta/zasilacz-przetwornica-dc-dc-cc-step-down-300w-6051070480