Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Mikka:

To dlaczego translator podaje zupełnie inne wyrazy?


Bo z czeskiego na polski translator często podaje wyrazy z dupska. Sam wiele razy nauczyłem się złego słowa i dopiero w rozmowie wyszło, że gad bzdury z translatora.

OP dobrze napisał i wyrazy się zgadzają. Sam uczę się czeskiego i mieszkam w Czechach.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Mikka:

Źródło, bo nie mogę niczego w internecie znaleźć.


Serio? Ten wyraz to już mem. W Czechach odmienia się šukat (szukat), ale odmieniasz przez osoby podobnie jak w polskim, ja šukam, ty šukaš etc.

Czyli idziesz do sklepu i mówisz czechowi że szukasz swoją żonę, a on robi wielkie oczy.
  • Odpowiedz
  • 1
@lkg1 nie rozumiem tylko czemu pezeprasza za swój błąd, skoro napisał co innego niż sobie ludzie ubzdurali tylko dlatego że słowa wyglądają podobnie w różnych językach.
  • Odpowiedz
@lkg1 to inaczej, Słoweniec (nie Słowak) mówi "vi Polacy, viste cudni" no to ja dziękuję, a on galy na mnie. Co się okazuje, cudni to dziwni.
  • Odpowiedz
Aż się przypmina ten mem ze złośliwym komentarzem po polsku i bardzo pochlebnym angielskim tłumaczeniem. Weź ktoś wklej bo nie mogę znaleźć. XD
  • Odpowiedz
@Mr--A-Veed: w sumie to bym się nie zdziwił xd

po okresie świetności w średniowieczu (i ogromnym wpływie na nasz język) j. czeski został praktycznie zmarginalizowany i istniał tylko jako prymitywna chłopska gwara, a w większości używało się niemieckiego. Dopiero w XIX jak zaczęła się na poważnie tworzyć czeska świadomość narodowa i pewien czeski literat (o typowo czeskim nazwisku Jungmann xd) podjął się próby rekonstrukcji i wyniesienia czeskiej gwary do poziomu literackiego opierając się na literackim języku sprzed kilkuset lat, przy czym wg wielu językoznawców poddał go niejako "swojej" ewolucji.

I teraz, biorąc pod uwagę, że czeska tożsamość to nie tylko bunt wobec wszechobecnego zniemczenia ale też silne nastroje antypolskie i uważanie się za kulturowo wyższych od Słowaków, to wcale by mnie nie zdziwiły takie zabiegi i przeciwstawne nadawanie znaczeń ( ͡°
  • Odpowiedz