Wpis z mikrobloga

Mireczki, mam pytanko do osób, które były kiedyś na Dominikanie, będę wdzięczny jeśli ktoś będzie w stanie mi pomóc :)
Czym najlepiej płacić na Dominikanie? Zabrać samą gotówkę (dolary/peso dominikańskie?), czy lepsza będzie karta, np. Revolut?

Trochę się obawiam oskubania przez miejscowych, więc jakieś praktyczne porady co do życia i radzenia sobie z naciągaczami też z chęcią przyjmę :D

#wakacje #dominikana #pytaniedoeksperta #podroze #podrozujzwykopem
  • 11
@pete111:
Dolar w miejscach turystycznych jest niemal podstawową walutą, dodatkowo euro. Miej ze sobą kartę typu revolut i możesz nią płacić w większości sklepów.

Byłem w listopadzie, pytaj jak chcesz.
@pete111: To zależy gdzie jedziesz, nie opłaca się płacić w dolarach, bo jest drożej. Najlepiej zabrać dolary i wymienić w Punta Cana na DOP. Jeśli Punta Cana to w 90% zapłacisz kartą, to najlepsza opcja, ale nie polecam wyciągać kasy z karty w bankomatach, bo zdarzają się przypadki klonowania kart. Ogólnie mieszkamy na Dominikanie, więc jak coś to priv :)

W innych miejsach kraju, cash is king, w połowie restauracji nie
Jestem właśnie w Punta Cana i wszędzie mogłem zapłacić karta revolut. Ale patrz jaka kwotę wpisują bo prawie zapłaciłem 100$ za magnes ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Najlepiej zabrać dolary i wymienić w Punta Cana na DOP


@Raksi: po co robić podwójne przewalutowanie jak można poprostu wyciągnąć kase z bankomatu i miec DOP?

polecam płacić głownie gotówką


@Lukardio: czemu polecasz? jaką to ma mieć korzyść względem karty która jest dużo wygodniejsza?
@pete111:
@Lukardio: Zależy od miejsca, ale tak - często tak jest. Ogólnie jest 18% podatek za jedzenie + doliczają 10% za serwis. Powinno być to napisane w karcie. Im mniejsza (bardziej lokalna) restauracja to tego nie będzie.

Polecam również menu w języku hiszańskim prosić bo w języku angielskim może być drożej :)
@Andczej: Prowizje bankomatowe (chociaż to też zależy gdzie i jaki bankomat) + zdarza się, że klojnują karty i budzisz się bez pieniędzy na koncie. Nie mówię, że to nagminne sytuacje, ale dużo turstów na to się skarzyło.
u mnie w hotelu były przypadki że bankomaty ,,wciągały" europejskie karty turystów


@Lukardio: dlatego nie jeździ się z jedną kartą bo takie sytuacje mogą być wszędzie

Prowizje bankomatowe (chociaż to też zależy gdzie i jaki bankomat)


@Raksi: które da się ominąć, wystarczy czytać co się klika na bankomacie

+ zdarza się, że klojnują karty i budzisz się bez pieniędzy na koncie


skimmery są na całym świecie i jest to problem
@Andczej: Jasne, hotele sobie na to nie pozwolą, ale poza hotelem różnie bywa :) O ile na Punta Canie zapłacisz wszedzie kartą tak w innych częściach kraju będzie to problem. Wszystko zależy jakim jesteś turystą i czego chcesz.