Wpis z mikrobloga

Czy ludzie chorzy na schizofrenię są w stanie zrozumieć, że są chorzy? Mam takiego koleżkę w pracy, który ewidentnie jest chory. Twierdzi, że ciągle śledzi go policja i mu dokuczają, ciągle podsł#!$%@?ą i nawet emitują specjalne fale przez które do niego mówią, żeby mu przeszkadzać. Zastanawiam się czy jest sens mu w prost powiedzieć, żeby szedł do lekarza i ta co mówi nie ma sensu. Pewnie mógłby się stać agresywny wobec mnie i oskarżyć o to, że z "nimi" jestem w zmowie. Gość ma jakąś rodzinę i to chyba oni powinni ogarnąć mu wizytę u lekarza, a wątpię żeby się jeszcze nie pokapowali co się nim dzieje.
#psychiatria #schizofrenia #psychologia
  • 12
  • Odpowiedz
W psychozie chory może odrzucić argument, że to co myśli jest efektem choroby, jeśli jego procesy myślowe są mocno zakłócone, ale nie zawsze tak jest.
  • Odpowiedz
@CoryTevinson: jak wyżej nie ma sensu. Człowiek w schizofrenii nie jest w stanie odróżnić, co jest faktem, a co wytworem jego głowy. Sam z siebie raczej na leczenie nie pójdzie, musiałabyś znaleźć kogoś, kto jest za niego odpowiedzialny, bo pewnie będzie go musiał dosłownie zmusić.
  • Odpowiedz
@Opportunist: powinien pracować jak nasilenie objawów mu w tym nie przeszkadza, ten jak widać jest w stanie nadal wykonywać pracę. W niektórych zawodach nie mogą pracować tylko. Przecież nie przeżyje za 1000zł renty.
  • Odpowiedz
@10129: Ale jak widać przeszkadza innym pracownikom poza tym jaką masz gwarancję, że nieleczony schizofrenik w końcu nie odleci i kogoś nie skrzywdzi albo siebie bo będzie miał urojenia? To jest poważna sprawa. Ja bym się bała pracować z kimś chorym psychicznie kto się nie leczy. Skąd wiesz, czy nie przeżyje? Op pisał, że ma rodzinę.
  • Odpowiedz
Ale jak widać przeszkadza innym pracownikom

w jaki sposób? bo jedyne co OP napisał, to,że gada głupoty.
wielu ludzi w taki sposób zdrowych przeszkadza pracownikom.

poza tym jaką masz gwarancję, że nieleczony schizofrenik w końcu nie odleci i kogoś nie skrzywdzi albo siebie bo będzie miał urojenia?


a
  • Odpowiedz
@CoryTevinson: oczywiście, że są. Jeżeli interesuje Cię temat schizofrenii, to polecam przeczytać "Schizofrenia" Kępińskiego i ogólnie wszystkie jego książki. Mimo upływu lat nadal aktualne.

Czy ludzie chorzy na schizofrenię są w stanie zrozumieć, że są chorzy?
  • Odpowiedz