Wpis z mikrobloga

@aptitude: ciężka rozkmina... Patrzysz na człowieka z perspektywy człowieka, więc punkt odniesienia jest oznaczony, gdyby spojrzeć na to z perspektywy na przykład psa, to już inaczej to wygląda, bo nie wiemy, co myśli inna istota. Wyobraź sobie świat opanowany przez na przykład szczury, gdzie to my jesteśmy "szczurami", jakie mamy szanse na rozwój będąc tępionymi szkodnikami? Myślę, że znaleźliśmy się w tym miejscu rozwoju, w jakim jesteśmy przez zbieg okoliczności i
@poliszbojfrend: Szczury czy kruki to najinteligentniejsze zwierzęta zaraz po człowieku.
Zdałeś sobie sprawę, że kruki nawet robią pogrzeby dla zmarłego osobnika? (ted talk)
A szczury to najsocialniejsze zwierzęta? Np. jak jeden szczurek głoduje, a drugi ma co jeść, to drugi podaruje pierwszemu swoje własne jedzenie! (eksperyment z 1961)

Czy jakiś inny gatunek też tak ma?

troche offtopic, wiem
@aptitude: o pogrzebach nie wiedziałem, ale znane są metody wykorzystywania prostych narzędzi w celu osiągnięcia korzyści (mam tu na myśli jedzenie) przez kruki, czy bodajże gawrony. Że szczurami wiedziałem, ale są inne socjalne zwierzęta: choćby pszczoły, czy termity, a wśród ssaków choćby psowate i kotowate. Czy inny gatunek tak ma? Nie wiem, nie jestem biologiem:) Ale myślę, że tak, może albo nie w takim stopniu, albo nie tak zbadanym. Ale wracając
@aptitude: rozumiem, że ten Tedx Cię zainspirował? Nie znałem, dziękuję. W ogóle Ted, to świetne materiały, bo można o wielu rzeczach dowiedzieć się lub właśnie zacząć się nad nimi zastanawiać. Materiał ekstra, dzięki!