Wpis z mikrobloga

Mirasy, co siedzą w #finanse czy ktoś z was ma może jakiś sprytny kalkulator, który pomoże zdecydować, czy już warto przejść na stałe oprocentowanie #hipoteka?


Na ten moment mam 5,39% RRSO, nie wiem, ile będzie po dzisiejszej podwyżce, już minął moment, gdy mój bank oferował stały procent za 5,80%, teraz mają coś koło 7,5%. Kminię, czy warto się w to bawić.

Pytanie dodatkowe: Czy jeśli podpiszę aneks na stały procent, to w momencie, gdy stopy spadną mogę zwyczajnie refinansować kredyt w innym banku znowu na procent zmienny ( w domyśle tańszy)?
  • 7
  • Odpowiedz
@Admiral16 Niestety nie bardzo bo o polskim rynku nic nie wiem, tyle że mam doświadczenie z hipotekami na stałym oprocentowaniu, więc coś o karach mogłem powiedzieć. Coraz więcej pada pomysłów politycznych o pomocy zakredytowanym więc już w ogóle nie umiem w takiej sytuacji doradzić.
  • Odpowiedz
@Admiral16 Przy stałym będziesz miał zapewne karę za wcześniejszą spłatę (czyli refinansowanie).


@kwiatosz: W większości banków przy czasowo stałym oprocentowaniu nadpłaty i całkowita wcześniejsza spłata są bezpłatne. Jedynie Alior i BOŚ pobierają prowizję.

Pytanie dodatkowe: Czy jeśli podpiszę aneks na stały procent, to w momencie, gdy stopy spadną mogę zwyczajnie refinansować kredyt w innym banku znowu na procent zmienny ( w domyśle tańszy)?


@Admiral16: Tak, pod warunkiem, że będziesz miał
  • Odpowiedz
@marcpol: @kwiatosz: a orientujecie się policzyć WIBOR 3M w kontekście podwyżki stóp?
Bo teraz na zmiennym jest te 5,19% RRSO, stopy wynoszą 4,5% a WIBOR3M 4,9% - sprawdzałem - marżę mam 1,85% bodajże czyli już powinni mnie kasować 6,75%...
  • Odpowiedz
@Admiral16: WIBOR ustalany jest podczas fixingu na podstawie danych przekazywanych przez uczestników fixingu. Nie można go samodzielnie policzyć.

Oprocentowanie to suma marży i stopy WIBOR. Każdy bank w innym terminie aktualizuje WIBOR, często zależy to od terminu podpisania umowy kredytowej lub uruchomienia kredytu.

RRSO nie nadaje się do kredytów hipotecznych.
  • Odpowiedz