Wpis z mikrobloga

Podsumowanie dnia 04.04.2022 (40 dzień wojny)

Kijów i okolice

Cisza...

----

Żytomierz i okolice

Cisza...

----

Czernihów i okolice

Ukraińskie oddziały odzyskały kontrole nad granicami z Białorusią i Rosją.

----

Sumy i okolice

Ukraińskie oddziały dotarły pod granice w części regionu. Władze regionu donoszą, że część Rosjan wciąż utrzymuje pozycje w okolicach miejscowości Putywl, Buryń i Romny

----

Charków i okolice

Rosjanie weszli do wsi Brazhkiwka i utrzymują tam pozycje obronne. Wywiad ukraiński donosi o dużej koncentracji wojsk rosyjskich w Izium. Prawdopodobnie kolejnym celem ataku będzie Słowiańsk.

----

Lugansk i okolice

Walki w okolicach miejscowości Rubiżne, Siewierodonieck, Lisiczańsk i Popasna wciąż trwają.

----

Donieck i okolice

Rosjanom udało się zająć wieś Nowabakhmutiwka. Ukraińskim oddziałom udało się odeprzeć atak na Mariankę, Makiwkę oraz Switłodarśk.

----

Zaporoże i okolice

Cisza...

----

Mriupol

Flaga Rosji zawisła w centrum Mariupola. Rosyjskie źródła donoszą o poddaniu się pozostałości 503 brygady - ponad 250 żołnierzy. Na ten moment brak dalszych doniesień odnośnie sytuacji w mieście. "Twitterowe" źródła podają, że walki w centrum wciąż trwają.

----

Mikołajów i okolice

Ostrzał miasta trwa. Brak doniesień o jakiejkolwiek ofensywie.

----

Chersoń i okolice

Ukraińskie oddziały posuwają się w kierunku Chersonia od strony Blahodatnego i Ołeksandriwki.

----
#wojna #infozwojny #ukraina #rosja
  • 6
@lemek3: Ukraińskie wojsko na północnym froncie doszło wszędzie tylko do granicy, czy były jakieś głośniejsze incydenty w których Ukraińcy przekroczyli ruską lub białoruską granice?
@Marcowy_Kot: Też widziałem te doniesienia. Niestety źródła, które podałeś nie są wystarczające (moim zdaniem), aby na ten moment w 100% zdementować doniesienia strony rosyjskiej. Idąc tym tropem "Twitterowych" analiz, można by dojść do wniosku, że sytuacja w Bucha to sprawka SBU, które się mści na kolaborantach. Dlatego też staram się unikać wszelkich tego typu "debat" co jest fejkiem a co nie. Jeżeli potwierdzi się, że to fejk, tak zamieszczę to w
@lemek3: Dzięki za info! Wiadomo że Ukraińcy raczej operacyjnie nie będą chcieli przekraczać granicy, miałem na myśli bardziej sytuacje gdzie Ukraińskie czołówki "zagalopowały" by się na ruskie terytorium przypadkowo( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Heroina340: Niestety to nie jest takie proste. Miejsca w których Ukraińskie oddziały doszły aż do granicy, to głównie front północny i północno-wschodni, czyli miejsca z których Rosjanie się wycofali. Niepotwierdzone doniesienia mówią o przegrupowaniach, natomiast nie jest pewne czy jednostki z tamtego frontu zostaną przekierowane na wschód/południe, czy po przegrupowaniu będą próbować atakować raz jeszcze. Tak więc na ten moment możemy założyć, że granica jest broniona od strony rosyjskiej, a same