Wpis z mikrobloga

Mirki potrzebuję waszej pomocy. Mam mieszkanie (70m2, 4 pokoje) ogrzewane piecem gazowym. Na obecną chwilę mam termostat (firmy Salus) w salonie, który steruje przełącznikiem na piecu (zero jedynkowo). Termostat jest mniej więcej po środku mieszkania (żeby uśredniać temperaturę z innych pokojów).
Minusem rozwiązania jest to, że jeden z pokojów jest wiecznie zimniejszy od reszty mieszkania. Jest to pokój z oknami na północ, który ma 2 ściany zewnętrzne + 1 ściana wspólna z klatką schodową. I pomimo mojego uśredniania temperatur, tam jest zawsze 1-1,5 st. mniej niż w innych. Próbowałem to wyregulować termostatami kaloryferów, ale póki co mi się nie udało.
Wymyśliłem 2 usprawnienia:
- kupić większy grzejnik do tego pokoju (co może nie być takie łatwe, gdyż ten pokój jest ostatni w obiegu c.o. i tam kaloryfer zawsze jest chłodniejszy, więc większy kaloryfer wcale dużo nie zwiększy energii cieplnej oddawanej).
- zamontować ogrzewanie smart (i tu bym potrzebował waszej porady).

Potrzebuję zestaw/system/komponenty, czyli 6 głowic termostatycznych do grzejników + termostat ze sterowaniem piecem (koniecznie bezprzewodowo). Problemem jest to, że nie chciałbym kuć w ścianach przewodów, stąd im więcej komponentów bezprzewodowych tym lepiej.
Chciałbym żeby wszystkim można było sterować z telefonu i (jeśli się da) żeby aplikacja załączała piec, jak tylko temperatura na którymś termostacie kaloryfera spadnie o zadaną wartość, ale żeby inne kaloryfery zostały "pozamykane".
Ostatnia rzecz, na automatyce znam się raczej słabo + nie mam za dużo czasu na naukę teraz, więc musiałby to być coś z gotowców a nie "zaprogramuj sobie arduino" ;) )

Wołam do pomocy #elektronika #smarthome #mieszkanie
  • 20
  • Odpowiedz
@ladzik: mam identycznie, nawet mieszkanie takie samo. U mnie ten najzimniejsz pokoj to sypialnia wiec stwierdzilismy ze w sumie to nawet dobrze. sterownik trzymamy w srodkowym pokoju. no i mamy drzwi otwarte, ale ruch powietrze jest nie za duzy
  • Odpowiedz
@DzonySiara: szczerze to nie pomyślałem o tym i jest to jakiś pomysł, ALE widzę tu problem taki, że zwykłymi termostatami (takimi od dewelopera) nastawa temperatury jest trochę loterią na chybił trafił, więc chociaż je musiałbym wymienić.
@srgs: My ten ostatni pokój szykujemy dla nowego bombelka i tak jak generalnie w mieszkaniu utrzymujemy około 20,5 st. tak w pokoju noworodka 18 st (bo do tylu potrafi spaść w zimie) to jest
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@ladzik: używasz równocześnie termostatu pokojowego, i głowic termostatycznych na grzejnikach? Panie, to bez sensu. Pomyśl jak to (nie) działa .

Albo daj termostat do najzimniejszego pomieszczenia i ustaw na nim jakieś +2stopnie do tego co chcesz mieć, a realna temperaturę w pomieszczeniach niech ustalają termostaty na poszczególnych grzejnikach. Albow ogóle wywal ten temat pokojowy, i na samym kotle ustaw temperaturę wody w obiegu (dobranej tak by ten ostatni grzejnik miał szansę
  • Odpowiedz
tam kaloryfer zawsze jest chłodniejszy,


@ladzik: źle nastawy wstępne, trzeba stłumić przepływ na pozostałych grzejnikach, opcje mogą być 2 pod głowicami mogą być nastawy na zaworach termostatycznych albo tradycyjnie zaworami na powrotach grzejników
  • Odpowiedz
@ladzik: Dostałeś już prawidłową odpowiedź i kombinujesz niepotrzebnie. Termostat dajesz do najzimniejszego pokoju i ustawiasz temperaturę jaką chcesz tam mieć, na grzejniku w nim dajesz pełny przepływ (czyli odkręcasz głowicę na max lub ją usuwasz). W pozostałych pomieszczeniach regulujesz temp. głowicami na grzejnikach (jak są kiepskie, to wymieniasz).
  • Odpowiedz
@ladzik: Co to znaczy "dodatkowe wyregulowanie przepływu"? Regulowanie przepływu zrobią Ci właśnie głowice termostatyczne w pozostałych pomieszczeniach - dokładnie tyle, ile potrzeba.
  • Odpowiedz
Próbowałem to wyregulować termostatami kaloryferów, ale póki co mi się nie udało.


@ladzik: jeśli tak, to rozwiązania smart nic nie dadzą, bo sam system jest niewydolny. Kryzy na wcześniejszych grzejnikach poustawiaj albo zmień pompę obiegową na silniejszą.
  • Odpowiedz