Wpis z mikrobloga

Mirki #jdg #prawo #ksiegowosc #firma chcę się upewnić w kilku kwestiach (bo ja to tylko sp. z o.o). Powiedzmy, że w kwietniu tego roku rejestruje jednoosobową działalność gospodarczą ale jako start rozpoczęcia działalności podaje wrzesień/październik.
1. Rozumiem, że wszystkie daniny, księgowość również zaczynam płacić od września/października.
2. Co w przypadku kiedy jednak stwierdzę, że chcę rozpocząć wcześniej? Da sie zmienić ten termin?
3. Co w przypadku kiedy jednak stwierdzę, że nie chcę rozpoczynać na JDG. Mogę bez konsekwencji zrezygnować przed czasem?
4. W 2023 bankowo nastąpi przekształcenie z JDG na SP. Z O.O. i czy w związku z tym, lepiej darować sobie przekształcenie i zamknąć JDG i rejestrować z o.o. czy jednak brnąć w przekształcenie. Chodzi mi tutaj raczej o kapitał zakładowy wniesiony aportem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Byłbym niezwykle zobowiązany za Waszą opinię i odpowiedzi:)
  • 4
@Sloneczko: przekształcenie to koszty, które w większości przykładów są zbędne. Jak masz jakieś kontrakty, umowy, gwarancje to wtedy przekształcaj. Jak to co jest w jdg możesz sprzedać, wnieść aportem lub zrobić cesje to lepiej otworzyć nowa działalność a starą zamknąć.
@Sloneczko:
1. Tak
2. Tak, wniosek ceidg możesz edytować, chyba, nieskończenie wiele razy, nie możesz jedynie zmienić formy opodatkowania.
3. Przekształcenie to koszty, ogólnie tak jak pisze @rejend zależy czym będziesz się zajmował na jdg, bo taniej i prościej na pewno będzie otworzyć nowa sp z o.o.