Wpis z mikrobloga

via Android
  • 0
@seba_s problem polega w tym, że nie mam w raporcie CaCO3, mam Mg, Ca, SO4, Cl, Na. Niby widziałem, że da się to wyliczyć, zobaczymy. Kupie dla sprawdzenia test kH ;)
@seba_s: jest to dla mnie nowa tematyka, ale jeżeli dobrze rozumiem Ciebie i brewfather( poniżej przykład ). Skoryguj mnie jeżeli będę pisał głupoty:
- alkaiczność lub twardość węglanowa CaCO3 to wartość o której piszemy
- twardość ogólna (też często podawana w CaCO3) - o niej nie piszemy
Z podanych obliczeń (z linku), właśnie z "Alkaiczność" (screen), idzie wyliczyć Wodorowęglany (dwuwęglan), a strona liczy z Wodorowęglanów dzieląc je przez 1.22 właśnie "Alkaiczność".
CsMines - @seba_s: jest to dla mnie nowa tematyka, ale jeżeli dobrze rozumiem Ciebie ...

źródło: comment_1648564886katpQQOdSUquJugFxvu4lC.jpg

Pobierz
@CsMines: eh... to jednak zabawa ze sprzętem do akwarystyki, kiedyś próbowałem to tak wyznaczyć, opiera się to na porównywaniu koloru trochę mozolna i niedokładna robota
via Android
  • 0
@Goglez myślę, że przy mojej 4 warce przyjmę zaokrąglona wartość. Myślę, że 21.78 ppm możliwego błędu mnie jakoś nie zbawi ;)
Myślę, że w przyszłości wezmę Twoją radę pod uwagę. Obecnie robienie piw to albo przegazowanie, albo odwalenie jakiegoś innego cyrku xD
Muszę dopracować podstawy, dzięki ;)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@CsMines: Myślałem że mowa o bardziej zaawansowanym poziomie niż świeżak, jaki problem próbujesz rozwiązać, że rozwiązania szukasz w parametrach wody? Przegazowanie to problem z albo niedofermentowaniem, albo za dużą dawką środka do refermentacji, ewentualnie z infekcją, a nie ze składem wody.

Najpierw należy opanować higienę w browarze, potem warunki fermentacji, potem receptury a dopiero na końcu wodę, bo to nie podstawa.
via Android
  • 0
@Goglez już wiem co było problemem przegazowania. Parametry wody jedynie na razie mnie obchodzą to z kranówki zrobić wodę z pH między 5.2-5.6. Do tego w brewfatherze podaję pH i właśnie 6 składników wody ;)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@CsMines: Wodę do wysładzania znaczy? Bo słód zakwasza wodę, dlatego robi się korektę ph zacieru (po 10-15 minutach od wsypania słodu), a nie wody do zacierania, żeby ph zbyt nisko nie zeszło.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@CsMines: A no w tym kontekście to może i ma sens, tylko pamiętaj że są różne partie słodów od różnych dostawców, wyniki mogą nie być super powtarzalne.
Źle Cie zrozumiałem wcześniej, myślałem że planujesz wodę zakwasić do 5.2 a potem wsypać słód, mój błąd.