Wpis z mikrobloga

tak się zastanawiam przeglądając posty, czy tu wszyscy rozumieją rosyjski, albo czytają cyrylicę? Coś mnie zainteresuje i 1 na 5 znalezisk, to takie, gdzie nie ma tłumaczenia... to nie jest normalne... tagi taki bo one głównie informacji o wonie dotyczą #ukraina #wojna #rosja
  • 29
@damian-powazka98: znaleziska są tu, dlaczego mam je tłumaczyć? Piszę konkretnie - o znaleziskach, ja nie mam problemu sprawdzić co jest pisane..., ale zadziwia mnie ilość komentarzy pod materiałami ze słuchu - nagle jest masa komentarzy. Rozumiem coś tam, bo cyrylicę znam i ruskiego się uczyłam... ale w życiu nie zrozumiem tych dialogów czasem. A tu nagle filmik - nawet jak youtube to bez możliwości tłumaczenia a mnóstwo komentarzy, co tam mówiono...
@nic_to: Często pojawiają się filmiki wrzucone już w innym miejscu z tłumaczeniem. Te np. z tamtejszej telewizji zdarza mi się też częściowo rozumieć po pojedynczych słowach i kontekście, w którym je wypowiedziano, a rosyjskiego zupełnie nie ogarniam, poza cyrylicą.
@nic_to: Dużo starszych osób zna podstawy rosyjskiego na tyle żeby zrozumieć kontekst wypowiedzi, do tego mamy 5mln Ukraińców w Polsce przez co nawet młodsze pokolenie chcąc nie chcąc ma kontakt z tym językiem w szkole, w pracy.
No i google i inne wynalazki dobrze sobie radzą tłumaczeniem na polski
@nic_to: na wykopie tak to już jest, że póki nie znasz tematu sam, to wydaje ci się że te komentarze są merytoryczne xd. Ja już się przekonałam że pełno użytkowników tutaj pisze co im tylko ślina na język przyniesie (°°
@nic_to: @nic_to: Rosyjski fajny język, tylko część jego użytkowników do życia z ludźmi się nie nadaje, prędzej do chlewa. Warto się go uczyć jako lingua franca Azji Północnej i Środkowej. Sporo w ogóle podręczników na temat kultury i języków Azii jest po rosyjsku, mają bdb dział książek z japonistyki, dostępny na Vkontakte ru. Interesuję się też różnymi paranaukami typu radiestezja, astrologia oraz filozofią hermetyczną i szamanizmem i też jest po