Wpis z mikrobloga

Dzisiaj odrobinę luźniejszy wpis z pod tagu #telcozwykopem.

Według twierdzenia JRPJ (nazwa pochodzi od inicjałów twórców), każda nieparzysta generacja sieci mobilnych jest bardzo daleka od doskonałości. Tak jest też w przypadku 5G. 3GPP Release 15, ukazał się ponad 4 lata temu. Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że ta technologia nie było taką rewolucją, jak się wszyscy spodziewali.

Dodatkowo, jak na dłoni widać że twórcy standardu poszli w stronę „wincyj wszystkiego” – więcej spektrum, więcej anten, etc. Zwiększenie spectral efficiency, pomimo zapewnień, chyba nie było priorytetem. Jedyną dużą zmianą było zastąpienie Turbo kodów przez LDPC. Ale było to podyktowane głównie faktem, że implementacja Turbo kodów jest bardzo kosztowna w przypadku wyższych throughputów.

Zapraszam do dyskusji.

#telcozwykopem – tag do obserwowania / czarnolistowania.

#technologia #telekomunikacja #radiokomunikacja #5g
  • 4
@groman43:
Mam inne zdanie na ten temat

5G jest o wiele bardziej wydajne jeśli chodzi o wykorzystanie widma, ma mniejsze EIRP => zakłóceniowo też jest lepsze, mniej zakłóceń => czystsze widmo, mniej mocy potrzeba .... czyli mniej zakłóceń, no i oczywiście jak nikt nie korzysta to nie ma mocy w części transportowej, są aktywne tylko dwa kanały synchronizacyjne a do tego w co drugiej ramce. Oczywiście jeśli chodzi o odporność na
@wiecejszatana: Możesz podać konkretne przykłady z czego ma wynikać to mniejsze EIRP? Wszystko co piszesz to raczej szczegóły, które nie powinny mieć wielkiego wpływu na cały system.

Owszem, LDPC jest lepsze niż Turbo, ale zastąpiło głównie dlatego Turbo że dekodery Turbo mają problemy ze wspieraniem throughputu rzędu Gbps. Zarówno LTE jak i NR używa PSS i SSS. Fakt, w NR PSS, SSS oraz PBCH są zgrupowane w jeden blok (SSB). Samo
z czego ma wynikać to mniejsze EIRP?


@groman43:
Wąskie beamy i to ze moc nie naparza cały czas a tylko wtedy gdy jest transmisja danych - czyli wypełnione są kanały transportowe, nie nadaje się tam danych na pusto w celach "pomiarowych"