Wpis z mikrobloga

Daily reminder, że według prof. Miodka, na którego konserwy się ostatnio powołują, forma "w Ukrainie" jest poprawna.

Jak wyjaśnia wieloletni dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Jan Miodek i jedna, i druga forma są poprawne.

- Tu nie ma żadnego błędu. Spontanicznie Polacy, zwłaszcza starszego pokolenia, powiedzą na Ukrainę jadę i na Ukrainie byłem. Tak jak na Litwę, na Łotwę, na Węgry. Natomiast z tych wszystkich narodów to właśnie Ukraińcy od lat dziwili się najbardziej temu, dlaczego my jeździmy na Ukrainę, a nie do Ukrainy. Przyszła wojna i w tej chwili zauważam syntagmy do Ukrainy i w Ukrainie. To jest wyłom w długoletniej tradycji. Sytuacja spowodowała, że życząc Ukrainie jak najlepiej, również w języku chcemy pokazać jej samovyznachennye, czyli samostanowienie.


https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,na-ukrainie-czy-w-ukrainie-jak-mowic-odpowiada-profesor-jan-miodek,wia5-3315-64202.html

#ukraina #jezykpolski #polska
  • 2
@DooBeeDooBee: Bez przesady z tymi konserwami XD Dla mnie też ta forma jest kompletnie nieintuicyjna i nie sadze, aby była potrzeba zmieniać własny język, z takich powodów co niektórzy wymieniają, szczególnie że przykładowo mi kojarzy się to z bliska więzią (pozytywna) z danym krajem.