Wpis z mikrobloga

Pierwszy raz używam KiCADa do zrobienia własnego PCB i mam kilka wątpliwości do rozwiania bo ne jestem do końca pewny czy ogarniam te wszystkie warstwy jakie tam są.

Chcę mieć PCB klasyczne jednostronne THT, elementy na górze z opisem a ścieżki miedzi pod spodem. Do tego soldermaska. I teraz tak:

1. Ścieżki oraz power plane podłączone do elementów czyli wszystko co łączy ze sobą elementy jest na warstwie B.Cu

2. warstwa F.Cu jest prawie pusta z wyjątkiem padów, i czy tutaj musiał bym w ustawieniach padów zmienić w Pad Properties -> Copper Layers na "Connected Layers only" żeby ta wierzch PCB na której są elementy nie miał ani trochę odsłoniętej miedzi?

3. Opisy elementów są na warstwie F.Silkscreen żeby widać je było z wierzchu

4. F.Mask i B.Mask wyglądają dokładnie tak samo, widzę tam wszystkie pady. I tutaj jeżeli ponownie chciałbym, żeby soldermaska z wierzchu pokryła całą powierzchnię płytki (i nie było żadnych odsłoniętych padów) to muszę sprawdzić, żeby warstwa F.Mask była kompletnie pusta zmieniając Pad Properties -> Technical Layers i odznaczając F.Mask?

#elektronika #elektronikadiy #pcb #kicad #pytanie
  • 4
  • Odpowiedz
@Catmmando: nie używam co prawda Kicada, tylko Eagle, ale nie wydaje mi się by akurat tutaj te programy się różniły: jak chcesz płytkę jednostronną, to po prostu nie prowadzisz ścieżek po stronie top, nic innego cię nie obchodzi, nic nie musisz zmieniać w konfiguracji i nie rób tego, bo potem nie dojdziesz do ładu.
  • Odpowiedz