Wpis z mikrobloga

  • 7
990 + 1 = 991

Tytuł: Moby Dick. Tom 2
Autor: Herman Melville
Gatunek: klasyka
Ocena: ★★★★★★
Tłumacz: Bronisław Zieliński
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Liczba stron: 452
Forma książki: e-book, audiobook
Ale po co za­mę­czać kogoś wszyst­ki­mi tymi wy­wo­da­mi? Wy­po­wiedz­że się pan! Wi­dzia­łeś, jak wie­lo­ryb try­ska, stwierdź więc, czym jest owa fon­tan­na; zaliż nie po­tra­fisz od­róż­nić wody od po­wie­trza? Drogi panie, nie tak to łatwo usta­lać rze­czy pro­ste na tym świe­cie. Za­wsze się prze­ko­ny­wa­łem, że wła­śnie te pro­ste spra­wy naj­bar­dziej są po­wi­kła­ne. Jeśli zaś idzie o fon­tan­nę wie­lo­ry­ba, to można by nie­le­d­wie stać po­śród niej, a jesz­cze nie być pew­nym, czym ona jest w isto­cie.


Moje wrażenie po jej przeczytaniu idealnie obrazuje pierwsze pytanie z powyższego cytatu. Autor poszedł w kierunku encyklopedycznym, dużo mniej jest tu historii, która tak wciągnęła mnie w pierwszej części, a dużo więcej czytania encyklopedii wielorybów i wielorybnictwa. Melville skupia się tu nawet na tryskaniu wieloryba - oddychaniu, jego zapachu, wielorybników także, oraz na czaszce i kościach wieloryba, które jak podkreśla kilka (o ile nie kilkanaście razy) nie oddają prawdziwego ogromu tego stworzenia. Pojawia się w końcu polowanie na wieloryby i sceny, w których nasi wielorybnicy kilkoma malutkimi łodziami wpływają w stado liczące kilkadziesiąt wielorybów robią wrażenie, niestety takie sceny są niezbyt częste.

Mówi się, iż wszyst­kie wie­lo­ry­by za­wsze cuch­ną. Skąd­że się wzię­ło owo pięt­no ohyd­ne? Moim zda­niem jest jasne, że bie­rze ono swój po­czą­tek od chwi­li, kiedy to przed z górą dwu­stu laty pierw­sze stat­ki wie­lo­ryb­ni­cze przy­by­ły z Gren­lan­dii do Lon­dy­nu. A to mia­no­wi­cie dla­te­go, że owi wie­lo­ryb­ni­cy ani na­ów­czas, ani obec­nie nie wy­ta­pia­ją oleju na morzu, jako to za­wsze czy­nią stat­ki po­łu­dnio­we, lecz po­ciąw­szy świe­ży tłuszcz na nie­wiel­kie ka­wał­ki, wpy­cha­ją je przez otwo­ry szpun­to­we do ogrom­nych be­czek i w ten spo­sób wiozą do domu, ile że krót­ko­trwa­łość se­zo­nu ło­wiec­kie­go na owych lo­do­wa­tych mo­rzach oraz nagłe, a gwał­tow­ne sztor­my, na jakie są na­ra­że­ni, nie po­zwa­la­ją na ja­kie­kol­wiek inne roz­wią­za­nie. Sku­tek jest taki, że kiedy otwo­rzyć ko­mo­ry i roz­ła­do­wać na na­brze­żu por­to­wym któ­ryś z owych wie­lo­ry­bich cmen­ta­rzy, wy­da­je on woń przy­po­mi­na­ją­cą po­nie­kąd tę, która się roz­cho­dzi, kiedy się roz­ko­pu­je stary cmen­tarz miej­ski, aby za­ło­żyć w tym miej­scu fun­da­men­ty pod szpi­tal po­łoż­ni­czy.


Muszę przyznać, że wszystkie przykłady są dość dosadne i trudno im odmówić, że są pisane w taki sposób, żeby każdy je zrozumiał. Jeśli zamiarem autora miało być zapamiętanie przez czytelnika choć odrobiny wiedzy zgromadzonej w tej książce, to mu się udało. Choć ekspertem od wielorybów nie zostanę to za sprawą tej książki wiem o nich więcej niż wcześniej, ale też sporo więcej o samej pracy wielorybników i ich pozyskiwaniu wielorybiego oleju.

Jeśli masz ochotę na morskie opowieści mrożące krew w żyłach, to odpuść, tu jest ich mniej więcej 70 stron łącznie, to trochę mało, żeby zabierać się za cały tytuł tylko dla tych stron. Jeśli chcesz dostać ciekawe, choć momentami przydługie opisy wielorybów i pracy wielorybników, podane w formie trochę lepszej niż w encyklopedii, to śmiało. Mi się podobało, ale dużo mniej niż w pierwszym tomie. Tomy są dość nierówne i to też ma wpływ na odbiór tej historii.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
70/128
#bookmeter #czytajzwykopem #legimi #youtube #klasykabookmeter
ali3en - 990 + 1 = 991

Tytuł: Moby Dick. Tom 2
Autor: Herman Melville
Gatunek: k...

źródło: comment_1647327151qwwnU8ZQWXobvRAI68Fdgf.jpg

Pobierz
  • 4
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.3 / 10) (6 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-03-13 - Użytkownik ali3en ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-01-08 - Użytkownik George_Stark ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 / 10)