Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Laukaer: Oczywiscie, ze to nic nie zmieni w sytuacji ukrainy, ale podkreśla poparcie dla rzeczonej autonomii. Od razu dodam, ze wedlug profesora bralko, "w ukrainie" jest językowo kompletnie poprawną formą.

Uzycie formy "na ukrainie", wynika z historii tego kraju - odnoszono sie tak do niego w języku polskim, jako do krainy historyczno-geograficznej w obrębie innego kraju. Język jednak powinien byc płynny i zmieniac sie na lepsze. Jeśli uznajemy ukrainę za
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@czlowiekzcegla: no i wlasnie naturalnie ewoluuje, zaczalem mowic w Ukraninie zamiast na Ukrainie, bo uwazam to za sluszne i nikt mnie do tego nie zmusza. I nie jestem mysle jedyny w tym podejsciu. Ale to nie pierwszy raz jak sie "purysci" jezykowi zesrali w tej kwestii. Zajmijcie sie moze edukacja reszty Polakow jesli chodzi o poprawne uzycie przynajmniej i bynajmniej, poprawna pisowna ż i rz, u i ó, itp.

@
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@elf_pszeniczny: nie zesrało, tylko oczy krwawią gdy czyta się taką nowomowę analfabetów.


@Sebgat: gramatycznie "na" ma tutaj jedynie uzasadnienie zwyczajem, na zasadzie wyjątku.
Jakbyś od dzieciństwa słyszał "na Niemczech" (i były one regionem geograficznym) też by ci się wydawała jedyną słuszną. Także argument o "niepoprawności gramatycznej" jest tu wyjątkowo słaby, bo konstrukcja "w Nazwakraju" jest poprawna.
  • Odpowiedz
Przeciez to żaden problem zmienić dwie literki na jedną literkę, nikogo to nie boli, a calkiem wielu ukrainców, których znam, cieszy się z tej zmiany


@wespazjan: Ale co Ukraińcy mają do polskiego języka? Ja się nie oburzam, gdy mówią "na maszynie" gdy mówią, że jadą samochodem. Z punktu widzenia Polaka nie ma to sensu, ale to ich język.
  • Odpowiedz