Wpis z mikrobloga

Czy jest tu może jakiś Kierownik budowy?

Odebrałem od mojej architekt pozwolenie na budowę, ale niestety architekt nie zmieniła usadowienia budynku i ściana bez okien pozostała w odległości 3m od granicy działki, a chcieliśmy to zmienić na 4m.
Architekt tłumaczyła mi, że teraz wraz z nowymi przepisami Kierownik budowy może swoim wpisem przesunąć ten budynek na 4m.
Czy jest to prawda? W internecie widzę tylko odniesienia do starych przepisów.

Odpowiadając na pytania, nią mam jeszcze swojego Kierownika, a przy obecnych cenach pewnie wstrzymamy się z budową.

#budownictwo #budowadomu #architektura
  • 21
@hochland: to architekt, a nie kierownik budowy odpowiada za zmiany. Jeżeli architekt podpisze się że zmiana posadowienia jest zmiana nieistotną, to on to bierze na swoje barki a nie kierownik budowy. Kier. Budowy na koniec budowy podpisuję się że budowa została wykonana zgodnie z projektem i wskazuje zaistniałe zmiany niestotnetekst pogrubiony****
@darek-jg: To jest Architekt Shroedingera, bo jednocześnie ma rację i jej nie ma. Rację ma, że w nowych przepisach jeżeli zmiana usytuowania nie zwiększa obszaru oddziaływania inwestycji to można ją zakwalifikować jako nieistotne odstąpienie. Oczywiście obszar oddziaływania to nie tylko odległość, ale i zacienianie itp, jednakże w 99% przpadków zmiana z 3 na 4m będzie nieistotnym odstąpieniem. Nie ma natomiast racji, że to kierownik robi wpisem, bo to bzdura. Architekt (bądź
@PanKalkulator: No takich bzdur to nie słyszałem jeszcze. Po pierwsze to na 99% zmiana nieistotna i miałem takich już wiele za sobą. Po drugie jak to kurde nikt nie mierzy??? a geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza jako OBOWIĄZKOWY załącznik do zakończenia robót??? żaden geodeta nie oszuka tego, bo straci uprawnienia, więc będzie co do cm w urzędzie jak został wybudowany budynek. Nie pisz proszę lepiej nic jak nie jesteś w temacie.
@hochland: Nie kierownik. Zmiany dokonuje i architekt (ale bez konieczności zmiany pozwolenia na budowę, wystarczy kwalifikacja nieistotna), rysunek od architekta dajesz kierownikowi a on dołącza do dziennika i robi wpis, tak więc rób ksero rysunku zagospodarowania i niech ta architekt kwalifikuje jako nieistotne, no chyba, że ta zmiana zwiększy obszar oddziaływania wg niej, ale tego to już nie wywróżę.
  • 0
@akcug Architekt odpisała mi na maila, że takiej korekty dokonuje się dopiero na etapie oddawania budynku do użytkowania. To geodeta teraz na słowo ma mi przesunąć budynek?
@hochland: nie może geodeta nic przesuwać, ma wpisać architekt i to teraz, wszelkie zmiany należy wprowadzić i zakwalifikować na piśmie w trakcie budowy a nie NA KONIEC PRZY ODDAWANIU BUDYNKU. Co ona znalazła uprawnienia w chipsach? Jeszcze raz: 1) architekt nanosi zmianę i ją kwalifikuje na piśmie 2) potem dopiero się tę zmianę fizycznie wykonuje 3) przy oddawaniu budynku się przekazuje te wszystkie rysunki ze zmianami do nadzoru (ale one muszą
@hochland @akcug mówi jak jest. KB ma postawić Ci budę zgodnie z projektem (na końcu pisze oświadczenie, że tak zrobił). Jeśli jest do wprowadzenia zmiana to projektant w ramach Nadzoru Autorskiego, który pełni z mocy prawa budowlanego, musi ja zakwalifikować jako istotną/nieistotna. W przypadku nieistotnej tak jak napisał akcug, w przypadku istotnej konieczne pozwolenie zamienne.

Co prawda praktyka czasami jest taka, że te formalności robi się na końcu, ale nie polecam takiej
  • 0
@inyourface najlepsze jest to, że moja Architekt twardo twierdzi, że takie korekty zawsze robi się na koniec. Ja na upartego napisałem, że przywiozę jutro projekt do poprawy.
@hochland jak powiedziałem - czasami tak się robi, ale to zwykle mniejsze pierdoły niż przesunięcie budynku o 1m. Formalnie jest tak, że KB ma robić wg projektu - jak postawi chatę w innym miejscu bez podkładki, o której pisaliśmy wyżej, to to jest po prostu narażanie się. Zwykle takie coś przechodzi i nie mam konsekwencji, ale skoro to tylko kwestia kolejności to dlaczego nie zrobić od razu zgodnie z prawem?
Powiedz, że
@hochland: Na pozwoleniu masz usytuowanie budynku na działce i nie, kierownik nie może Ci przesunąć budynku żadnym wpisem w dzienniku, chyba ze później zapłacisz geodecie który naniesie Ci budynek zgodnie z mapka a nie rzeczywistością, ale wątpię czy znajdziesz kogoś takiego… Babeczka #!$%@?, bo jak masz już pozwolenie na budowę to taka zmiana wiąże się z ponowna papierologia i zmianami dla niej.
@hochland: słuchaj się @akcug dodatkowo ja bym zażądał wpisu do dziennika budowy architekt że zezwala na taką zmianę i uznaje ją jako zmiana nieistotna. Projektant i kierownik z tej strony.
  • 0
@ysza dziś oddałem jej projekt i ma przygotować stosowny dokument. Przy oddawaniu usłyszałem, że wiele razy miała takie zmiany i dopiero przed odbiorami załatwiali te papierologie...