Wpis z mikrobloga

@galicjanin: Turcy dążą do połączenia lądowego z Azerbejdżanem i dalej przez innymi krajami turecko jezycznymi. Oficjalnie chodzi o bratnie narody a nieoficjalnie wiadomo że duże znaczenie mają surowce z Azji środkowej i ropa x Baku. Turcję od Azerbejdżanu oddziela silny Iran, proeuropejska Gruzja i słaba prorosyjska Armenia która nadodatek w świetle prawa wciąż okupuje tereny Azerskie
@tomasztomasz1234: Azerowie się wkurzyli na wczorajszą rezolucję Unii Europejskiej.

@Wroper: narody Dagestanu różnią się od siebie, Azerowie to ludność napływowa, a tamte narody są rdzenną ludnością. Mają też kompletnie inny język i inną religię.
Ormianie mają całkiem aktywną emigracją, udało im się załatwić embargo na części do tureckich dronów. Mają poparcie Francji i Iranu. Jednak cały czas ta Rosja.
@Wroper: Azerowie w Iranie dosłownie nienawidzą Azerbejdżanu. Ba, Najwyższy Przywódca Iranu jest Azerem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Obawiam się, że Azerbejdżan zaskoczyłby się równie mocno jak zdziwiła się Rosja oczekująca kwiatów na Ukrainie.
@Wroper: Iran to szyici akurat ;)
Z tego, że w Iranie jest poczucie tożsamości dość ponadnarodowe. Ludzie są Persami, Lazami, Azerami, Ormianami, Kurdami (niby jest separatystyczny PJAK, ale sami Kurdowie go zwalczają i sa lojalni wobec Iranu) czy innymi narodami, ale wszyscy razem tworzą Irańczyków. Ludzie uważają się naraz za właśnie np. Azera i Irańczyka.
Do tego Azerowie w Iranie od dawien dawna są w granicach tego państwa, przeciwko "tamtym" Azerom
@Pas-ze-mna-owce: Miałem na myśli szyitów xd przejęzyczenie. Czyli w Iranie i jego narodach wciąż jest żywy duch dawnej różnorodnej Persji. Słyszałem że język farsi jest uniwersalny na terenie Azji środkowej ale myślałem że kultura i język perski bardziej się rozprzestrzeniał na wschód do Afganistanu i okolic.