Wpis z mikrobloga

Przy założeniu nawet bardzo niskiej stopy zwrotu 2% rocznie, i odkładaniu tak jak napisałes 15k miesięcznie uzyskujemy kwotę 4.5mln złotych po 20 latach.


@ItsFine: 2% ponad inflację to nie musi być bardzo nisko. Lokata tyle nie da, pewnie obligacje korporacyjne wielkich firm. Rynek akcyjny przy bezpiecznej dywersyfikacji geograficznej w ETFy przy uśrednionym timingu w perspektywie 20-letniej da jakieś 5% ponad inflację. Większe stopy zwrotu to już inwestowanie aktywne.

@Robuz: @mcnight95:
  • Odpowiedz
The average annualized return since adopting 500 stocks into the index in 1957 through Dec. 31, 2021, is 10.67%.


@mcnight95:
@Robuz: nie no super, rozumiem, że średnia długość życia to tak ze 140 lat a mieszkanie kupuje się średnio po 30 latach od wejścia na rynek pracy, tak akurat żeby zaliczyć ze 2 hossy pokoleniowe i jedną bessę?

Kolega @NieBendePrasowac: napisał sensowny post, którym można zamknąć tę jałową dyskusję. Większość ludzi, którzy odkładają kasę na mieszkanie, nie będą się ładować w rynek akcji z myślą, że uda im się zrobić 10% r/r, bo na pierwszym lepszym dołku wysypią się z akcji ze stratą. W najlepszym razie drobne zwroty ponad inflację to inwestycyjna rzeczywistość większości ludzi w tym kraju, których w ogóle stać na inwestowanie, szczególnie jeżeli mają te pieniądze przeznaczyć
  • Odpowiedz
Nietypowa wśród zaczynających ale przy ~10 lat doświadczenia, kwalifikacjach bardziej konkurencjnych od innych, dodatkowych godzinach można wykręcić 900k DKK albo 1.2mln DKK jak jest się kierownikiem.


@raizel-kuroi: Wiadomo, że tacy są, ale niejako twoje argumenty potwierdzają moją tezę: bo 10 lat doświadczenia, bardziej konkurencyjny od innych, kierownik i nadgodziny to nie jest "typowy" pracownik ani "typowe" stanowisko. Kontrastem do tego jest np SF, gdzie średni devowie zarabiają po 200kUSD.

Osoba, która na giełdzie "tylko" odkłada na ETFy i nie ma dobrego know-how o psychologii inwestycyjnej oraz zapewne nie zna własnej odporności na obsunięcia kapitału, ryzykuje tym, że w panice sprzeda udziały w kiepskim momencie.

Ja wiem, że tutaj co drugi to krypto i to the moon, ale rzeczywistość tak nie wygląda. Dopiero co dziś się pojawił artykuł, że 20% społeczeństwa nie ma żadnych oszczędności, a połowa ma ich w przedziale do 10
  • Odpowiedz
@Robuz: Masz rację w teorii, notabene Buffet to też zwolennik długoterminowego oszczędzania również za pośrednictwem ETFów ale to jest tylko teoria. Niestety dużo obserwacji z zakresu finansów behawioralnych dowodzi że praktyka jest zgoła inna.

Po prostu większości ludzi na to nie stać żeby odkładać i nie zawracać uwagi na bieżące warunki, a na pewno nie takie kwoty które będą istotne dla zakupu przyszłej nieruchomości, nie czarujmy się.

Tak tylko gwoli
  • Odpowiedz
@Robuz: nawiązując do wypowiedzi @vinmcqueen, wyobraź sobie że odkładasz sobie kilka tys. miesięcznie na ETFy i już masz w jednostkach 1 mln PLN i już prawie masz na swój dom, a potem przychodzi bessa, kasa szybko topnieje wszędzie widzisz newsy o wielkim krachu, obserwujesz sporo ludzi którzy zarabiają na shortach/krypto, znajomi i rodzina o tym mówią - uważam, że w takich warunkach potrzeba znacznie więcej niż po prostu
  • Odpowiedz
no to chyba wszystko się zgadza, normalna klasa średnia czyli powiedzmy informatyk w normalnym kraju powiedzmy Dania, zarobi 15k€ więc odłoży dużo więcej. Poza pracą taka osoba oczywiście pomnaża też aktywa i buduje inne źródła dochodu.


@raizel-kuroi: 15k euro miesięcznie netto? 5k euro miesięcznie netto to zarobi jakiś 1% Niemców, super specjalistów. Nie wiem co bierzesz ale ja też chce bo towar chyba pryma sort
  • Odpowiedz
@mlodyernest: tak jak już odpisałem komuś wcześniej w Kopenhadze jak masz 10 lat doświadczenia jako inżynier oprogramowania i dodatkowe kwalifikacje/doświadczenie względem konkurentów to zarabiasz lekko 900k DKK rocznie co daje około 10k euro miesięcznie, jak jesteś kierownikiem/liderem to 1.2mln DKK co już mocno nas zbliża do 15k euro.
  • Odpowiedz