Wpis z mikrobloga

Pytanie do wykopowych fachowców.
W świetle tego, że od kwietnia zakładanie #fotowoltaika dla zwykłego kowalskiego będzie praktycznie nieopłacalna, jak myślicie : w ciągu najblizszych 3-4 lat wprowadza jakieś kolejne nowe zasady które przywrócą opłacalność instalowania FW ? Czy raczej nie ma co na to liczyć przez najbliższe 10 lat ?
Jestem w połowie jeśli chodzi o budowe domu, przez aktualną sytuację z cenami - kredytami, obstawiam, że wprowadzimy się za jakieś 5 lat... Zastanawiam się czy jest sens teraz się wypruwać aby na szybko coś założyć na tych starych zasadach ( przez te 5 lat instalacja będzie służyć właściwie nikomu) ?

#budujzwykopem #wojna
  • 18
  • Odpowiedz
@k4rolex: Z tym nieopłacalna bym się nie zgodził. Na pewno postawiłbym panele wschód - zachód i możliwie zwiększył autokonsumpcję.

I raczej na lepsze się nie zmieni. Proponowane zmiany to raczej standard w pozostałych krajach.

I nie, nie opłaca się teraz stawiać. A czasu jest tylko do 2035.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@ksiak: do 2035 operatorzy mają obowiązek odkupić / rozliczyć prąd odprowadzany do sieci, potem już niekoniecznie i wtedy najprawdopodobniej prąd oddany do sieci przepadnie
  • Odpowiedz
@ksiak: to rok do którego miał obowiązywać prosument, ale chyba zniknął z ostatniej ustawy.
@k4rolex: Ceny prądu wzrosną tak że ludzie nadal będą montowali. Wsparcia typu bilansowanie nie będzie, jedynie coś takiego jak ulga termomodernizacja czy jakieś dofinansowanie na zakup, ewentualnie dofinansowanie na PV razem z magazynem żeby zwiększyć konsumpcje własną.

W najbliższych 5 latach raczej będziemy rozwijali rozwiązania smart grid aby zwiększyć możliwości udziału PV w miksie energetycznym. w
  • Odpowiedz
@Xargo1: nie przepada, tylko będzie odkupywany ale w zależności od pory dnia/roku ceny będą mocno się wahać, im więcej PV mamy tym ceny w słoneczne wietrzne południe będą mniejsze
  • Odpowiedz
I nie, nie opłaca się teraz stawiać. A czasu jest tylko do 2035.


@mirekwirek: nie opłaca się teraz stawiać ? biorąc pod uwagę, że w pelni bede z nich korzystał dopiero za 5 lat ? Czy jak mam to rozumieć ?
  • Odpowiedz
@k4rolex: Własny prąd jest zawsze spoko, ale bez spiny. Będziesz się wprowadzał to dopiero zobaczysz jaka jest sytuacja na rynku i zdecydujesz . Podejrzewam, że dobrze skrojona na Twoje potrzeby instalacja paneli z akumulatorami będzie się mogła zwrócić stosunkowo szybko
  • Odpowiedz
@k4rolex: będzie opłacalne ale lepiej wziąć mocno przewymiarowana instalacje i trzeba liczyc ze czas zwrotu będzie dłuższy niż w przypadku obecnych warunków
  • Odpowiedz
@k4rolex: Absolutnie nie ma sensu. Kup za to kominek, z plaszczem, klime, zrob grubsze ocieplenie, rekuperacje itp. Za 5 lat bedzie inny swiat. Panele mozesz dolozyc. Tamtych rzeczy juz nie dodasz jak wybudujesz. Btw ja chce dolozyc 6 paneli, cene mi dali taka jak za 3/4 instalacji 2 lata temu
  • Odpowiedz
Czemu wschód zachód? Największą wydajność masz na południu przecież


@lobo: Ale po co mi największa wydajność, jak nie mogę jej zużyć? Przy nowych zasadach opłaca się jak najdłużej korzystać z własnego prądu. I tak często właśnie robi się za naszą zachodnią granicą.
_______

co chodzi z tym 2035?


@ksiak: Do tego czasu zgodnie z ustawą obowiązują przywileje prosumentów.

_______

nie opłaca się teraz stawiać ? biorąc pod uwagę, że w
  • Odpowiedz
@mirekwirek: @futroznorek: koledzy mają rację. Nawet jeśli użyjesz tego za powiedzmy 3 lata a nie 5 (głowa do góry z tym kończeniem budowy, ceny spadną) to i tak szkoda tych trzech lat żeby sprzęt wisiał. Za 3 lata panele które zakłada się teraz będą pewnie lekko przestarzałe. A może i magazynowanie energii stanie się bardziej popularne i tańsze.

bdw, ja właśnie zakładam, będę dziś podpisywał umowę tylko zastanawiam się między
  • Odpowiedz
zastanawiam się między panelem Jinko Solar i RisenEnergy


@banan5005: Poza instalatorami to chyba nikt takiej wiedzy nie ma. Ale serio aż tak duże są różnice pomiędzy panelami, że to taki wielki problem wybrać?
  • Odpowiedz