Wpis z mikrobloga

#1000kosci
czyli leksykon łamigłówek mechanicznych tzw. #twistypuzzles #kostkarubika

zacząłem pisać wpis na dzisiaj o innej łamigłówce, aż coś mnie tchnęło by zerknąć w kalendarz, a tu
7 marca obchodzimy m.in. Dzień Płatków Śniadaniowych #platkisniadaniowe
tak więc [ IV ] #swiatecznalamiglowka w ramach mojego leksykonu to:

[ Nr 15 - 20 ]Rubik's Senator Amidala - Princess Leia head
Rubik's Darth Sidious - Count Dooku head
Rubik's Jango Fett - Clone Trooper head
Rubik's R2D2 - C3P0 head
Rubik's Obi Wan Head
Rubik's Anakin Skywalker - Darth Vader head


Wspominałem już o kostkach w zestawach Mc'Donalds przy okazji kostki 1x2x3, ale kostkowy światek zna bardziej spektakularną współpracę. Z okazji premiery #starwars Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów w 2002 r. potentat branży spożywczej i wynalazca płatków śniadaniowych Kellogg's postanowił dodawać gadżety z kosmicznej sagi i wybór padł na współpracę z Rubik's Studio. Zaprojektowano serię sześciu modyfikacji kostki 2x2, tj. tzw. pocket cube o której szerzej z pewnością w kolejnych częściach 1000kosci. Układanki dodawano jedynie w Kanadzie do płatków marek: Fruit Loops, Rice Krispies, Frosted Flakes, Corn Pops, Raisin Bran. Kieszonkowa kość pomimo tego, że to "jedynie" rogi z klasycznej kostki Rubika to nie jest aż tak łatwa jak się wielu postronnym wydaje, jednak gadżety cieszyły się gigantyczną popularnością.
Warto zaznaczyć, że w 2002 r. rynek kostek i sportowego układania łamigłówek tj. speedcubing dopiero miały wejść w nową erę, a właściwie dopiero zaistnieć (o tym trochę szerzej pisałem tutaj) tak więc sukces tej akcji marketingowej został niedoszacowany, przez niecałe 4 miesiące promocji wszystkie pudełka były wykupowane na pniu. Popyt była tak duży, że Rubiks Studio zaczęło sprzedawać łamigłówki oddzielnie.
Jak widać na załączonych ilustracjach wszystkie kostki przedstawiały "twarze" (w wypadku R2D2 mamy całą sylwetkę) dwóch postaci "odwrócone plecami" niczym przedstawienia boga Janusa. Nie wszystkie wizerunki są dobrze spasowane co mi osobiście przeszkadza, ale kto wtedy zwracał uwagę na takie drobiazgi :). Pomysł na kostkę 2x2 w formie głowy jest świetny i ciągle pojawiają się nowe główki, ale ta płatkowa akcja nie była pierwsza. Trzy lata wcześniej Mefferts wypuścił serię główek 2x2 postaci z Warner Bros, a i sam Rubik's w tym samym czasie wypuścił jako promocję Epizodu I głowę Dartha Maula w lepszej jakości niż bohaterowie dzisiejszego wpisu co oczywiście jest zrozumiałe skoro miały być tylko dodatkiem do pudełka płatków.

wideo prezentacja
aukcja na e-bay z dokładnymi zdjęciami
sklep z retro zabawkami ceny 25$/35$, da się kupić taniej :)

#ciekawostkiantrosa #ciekawostki
antros - #1000kosci
czyli leksykon łamigłówek mechanicznych tzw. #twistypuzzles #kos...

źródło: comment_1646680412JM6BjeXQCNyLEiZ91LvWEr.jpg

Pobierz
  • 2