Wpis z mikrobloga

923 + 1 = 924

Tytuł: Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin. Reportaże z Rosji
Autor: Barbara Włodarczyk
Gatunek: reportaż
Ocena: 7/10
ISBN: 9788308073490
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 320
Forma książki: e-book
„Umysłem Rosji nie zrozumiesz, i zwykłą miarą jej nie zmierzysz” – Fiodor Tiutczew, rosyjski poeta i dyplomata.

W związku z obecną sytuacją stwierdziłem, że sięgnę po książkę przedstawiającą postać Putina, mój wybór padł na reportaż Barbary Włodarczyk (pod uwagę brałem jeszcze książkę Mashy Gessen „Putin. Człowiek bez twarzy”). Autorka, wieloletnia korespondentka telewizji polskiej w Moskwie, wyrusza w podróż po Rosji aby porozmawiać ze zwykłymi ludźmi dlaczego Władimir Putin cieszy się takim poparciem w swoim kraju.

Niestety z lektury wynika, że dla większości Rosjan demokracja jest mało ważna, a jej „zachodnie” wydanie w ogóle nie pasuje do Rosji, dla niektórych może być to potwierdzeniem tezy, że typowy Rosjanin tak naprawdę posiada mentalność azjatycką, a nie europejską. W książce pada stwierdzenie Piotra Tołstoja (który w 2016 roku został deputowanym partii władzy i wystąpił z inicjatywą ustanowienia bezterminowej kadencji dla Putina, m.in. za zajęcie Krymu w 2014 roku) „Rosja jest ogromna i żeby zachować jedność kraju, dla nas dużo większą wagę ma dobro ogółu niż dobro jednostki, które dla Europejczyków ma koronne znaczenie”.

Czytając ten reportaż nie mogłem się nadziwić jak ten naród jest zindoktrynowany i przesiąknięty propagandą, dla nich nie jest ważne jaki im się żyje, czy mają dostęp do bieżącej wody, prądu czy toalety, ważne aby Rosja był mocarstwem a inne państwa się jej bały. To przecież sam Putin w 2018 roku zapewniał swoich obywateli, że Rosjanie jako męczennicy zostaną zbawieni i trafią do raju, a wypowiedź dotyczyła doktryny nuklearnej. W dużym skrócie mówiącej o nie przewidywaniu prawa do pierwszego uderzenia, a do druzgocącego odwetu. W Rosji istnieje dziecinna naiwność w sprawiedliwość Putina, który ma tyle spraw na głowie, że brakuje mu pełnej informacji na temat tego co dzieje się w danym regionie jego kraju, a jeśli ktoś już ma być winny to np. lokalne władze lub rząd.

Wśród mieszkańców dawnego ZSRR widać też duży sentyment do ustroju z nim związanego, nawet wśród młodych osób, które nie mogą go pamiętać. Do dziś z rozrzewnieniem wspomina się tam Lenina (co potwierdza samo jego mauzoleum) i Stalina. Natomiast Gorbaczowa i Jelcyna postrzegają jako tych przez, których stracili pracę i oszczędności w trakcie pierestrojki.

Reasumując patrząc na poziom społeczeństwa rosyjskiego wątpi, że przejrzy kiedykolwiek na oczy a jego świadomość wzrośnie. Być może to kwestia odmiennej mentalności i myślenia w zupełnie innych kategoriach?

Sam Zachód przeszacował się nieraz w kalkulacjach dotyczących tego, że kariera Putina w Rosji rychło się zakończy. Tak miało być w 2000 roku po zatonięciu okrętu podwodnego „Kursk” i odrzuceniu przez władze pomocy Zachodu. W 2003 po aresztowaniu Chodorkowskiego finansującego opozycję. W 2004 po niedolnym odbiciu szkoły w Biesłanie z rąk terrorystów i śmierci 330 osób (z czego połowę stanowiły dzieci). W 2006 po zabójstwie dziennikarki krytykującej Kreml, Anny Politkowskiej. W 2011 i 2012 na fali brutalnie tłumionych protestów przeciwko oszustwom wyborczym. W 2015 po zabójstwie opozycjonisty Borysa Niemcowa, czy w 2020 po otruciu Nawalnego. Obawiam się, że i rok 2022 może tego nie dokonać, obym się mylił.

Ten reportaż jest również do obejrzenia na yt: Szalona miłość - Rosjanie i Putin

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #wojna #ukraina #rosja #reportaz #reportazbookmeter
Pobierz MfalmeKitunguu - 923 + 1 = 924

Tytuł: Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin. Report...
źródło: comment_164667331241CSqqGdSoVQofC2uLxQDY.jpg
  • 2
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.5 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 258
Gatunek książki: zbiór reportaży

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-02-28 - Użytkownik ksanthippe ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1)