Wpis z mikrobloga

@przebrzydlak: 230V czy 24V?

Moga wystapic spadki napiecia.

21x3=63W
P=UxI
I=P/U
Czyli jakies 0,3A przy 230V i 2,6A przy 24V. Wiec przekroj jest ok.

Jedyne czego bym sie obawial to spadek napiecia na koncu kabla.
spadek napięcia to jedno, ale może być problem z uzyskaniem spełnienia warunków samoczynnego wyłączenia zasilania.


@soadfan: Jeszcz raz i wolniej prosze :)

230V


@przebrzydlak: Czyli kazda lampa ma swoj zasilacz. Taki zasilacz zazwyczaj dziala w "widelkach"
Jak mieszkasz blisko trafoka i masz w gniazdku np 240 zamiast 230 to powinienes sie zmiescic. Trza by to policzyc. Ale zamiast 1,5 mozesz dac 2,5 to powinienes uzyskac wiekszy bufor.
mam już wyprowadzony przewód przez elektryka YKY 3x1,5


@przebrzydlak: No to jak znal zalozenia to chyba wiedzial co robi? Jak zmieniles zalozenia juz po fakcie to by trza policzyc.
Domyslam sie ze @soadfan Mial na mysli IPZ. Z tym ze jako iz masz to na zewnatrz to chyba bediesz mial RCD. (Ja osobiscie do swiatla nie daje RCD pod warunkiem ze jest wewnatrz budynku-na zewnatrz daje)
Czy na przewodzie 160m YKY 3x1,5 mogę bezpiecznie zasilić 21 lamp ogrodowych Led 230V każda 3W?


@przebrzydlak: No to napisalem:

No to jak znal zalozenia to chyba wiedzial co robi? Jak zmieniles zalozenia juz po fakcie to by trza policzyc.


Ja Ci na pale nie odpowiem (moze sie znajdzie ktos kto przerabial temat "w realu" to sie wypowie) a liczyc mi sie nie chce :P

Jak dasz RCD ("roznicowke") to ja
@przebrzydlak: po włączeniu napięcia należy zmierzyć impedajce pętli zwarcia i zweryfikować czy dobrane zabezpieczenie wyłączy w razie wystąpienia warunków do porażenia. Jeżeli jest zabezpieczenie B16, to zmierzony prąd zwarcia musi wynosić minimum 80A, w przeciwnym wypadku należy zmniejszyć wartość zabezpieczenia.

Ja osobiscie do swiatla nie daje RCD pod warunkiem ze jest wewnatrz budynku-na zewnatrz daje)


@gorzki99: obecnie norma instalacyjna wymaga instalacji rcd na wszystkie obwody, łącznie z oświetleniem.
obecnie norma instalacyjna wymaga instalacji rcd na wszystkie obwody, łącznie z oświetleniem.


@soadfan: No ja sie troche zdziwilem jak sie dowiedialem ze normy nie sa obligatoryjne i mozesz sobie je stosowac a de facto nie musisz.

Poza tym...po co RCD do gniazdka bez bolca?

Ja daje RCD do kuchni i lazienki. Z rozpedu leci na wszystkie gniazdka w domu co jest czasem bez sensu (nocna lampka z plaska wtyczka... :P)

Na
dlatego obwody oświetlenia i gniazd sie rozdziela.


@Angel_of_death: Serio?? A tak bez ironii. Rozdziela sie. Tylko przyznaj ile w mieszkaniu montujesz/widziales RCD? Bo ja zazwyczaj jedna. Rozdziela sie zabeapieczenia nadpradowe. ALe RCD zazwyczaj jest wspolne (w mieszkaniu)

U kumpla w domku dalismy w sumie 4 RCD (ma 3 fazy jak to zazwycaj w domu a nie w mieszkaniu gdzie zazwyczaj ma sie jedna) i porozdzielali swiatlo tak zeby nawet jak jedna
No ja sie troche zdziwilem jak sie dowiedialem ze normy nie sa obligatoryjne i mozesz sobie je stosowac a de facto nie musisz.


@gorzki99: Kilka arkuszy PN-IEC 60364 jest powołanych w Warunkach Technicznych, a te obowiązkowe są.
Jak coś pójdzie nie tak, to tak jak @Angel_of_death pisze, powodzenia w sądzie. Będziesz musiał udowodnić, że zastosowane przez ciebie rozwiązanie inne niż normatywne jest bezpieczniejsze, najlepiej powołując się na autorytety większe niż komitet