Wpis z mikrobloga

#prawo #podatki #polska #kryptowaluty

Jak rozliczyć się z kryptowalut?

Nie mam jeszcze 26 lat (zwolnienie z PIT dla młodych). Część wpłat na giełdę dokonałem w 2021 r., a część w 2022 r.

Wyglądało go tak:
1. zamieniałem złotówki na Euro w Revolut
2. euro wpłacałem na giełdę (Binance)
3. Za euro na giełdzie kupowałem kryptowaluty
4. Nie wychodziłem jeszcze z kryptowalut z powrotem do euro, tak więc wszystko mam w kryptowalutach

W tym roku w PIT 38 wykazuję tylko wpłaty, których dokonałem w 2021 r, a kurs euro uśrednianiam? Czy muszę też uwzględnić wpłaty z roku 2022? Jeżeli nie wychodziłem z krypto do euro/PLN to muszę składać PIT, jeżeli nie uzyskałem przychodów? W takim wypadku należy wykazać wpłaty na giełdę?

Proszę o pomoc/wyjaśnienie jak wygląda rozliczenie z krypto. Nigdy tego nie robiłem
  • 11
  • Odpowiedz
@sars_cov_2: No to ja w mniej więcej podobnej sytuacji jestem tylko na giełdzie sprzedawałem krypto i teraz w dolarach mam i raczej nie będę nic wpisywal. U ciebie wystarczy chyba wpisać w koszty uzyskania przychodu sumę wpłat, ale nie jestem pewny.
  • Odpowiedz
@sars_cov_2: Ja prześledziłem wszystkie przelewy EUR na giełdę i przewalutowania na Revolucie, pospisywałem to sobie w Excelu i miałem kwotę sumaryczną w złotówkach. To wpisałem do pozycji 35 w pit-38.
  • Odpowiedz
Tylko warto sobie potem wyciągi z revoluta pobrać i giełdy, gdyby skarbówka chciała dowodu jak zaczniesz to zamieniać na złotówki.
  • Odpowiedz
Ja prześledziłem wszystkie przelewy EUR na giełdę i przewalutowania na Revolucie


@deco20: z tego co czytam na wykopku to istotna jest jedynie kwota jaką bezpośrednio zamieniłeś na krypto. Czyli kwota jaka trafiła na giełdę za którą kupiłeś krypto. To, że po drodze robiłeś wpłatę na revolut, tam przewalutowałeś i później przelewałeś na giełdę już nie ma znaczenia.
  • Odpowiedz