Wpis z mikrobloga

#astrofoto #astrofotografia
Dalszy ciąg walki, że Dobson to także astrofoto
M42 – Wielka Mgławica w Orionie, czyli znana każdemu perła zimowego nieba widoczna gołym okiem w gwiazdozbiorze Oriona. Oddalona o 1340 lat świetlnych. Mgławica ta jest żłobkiem dla powstających gwiazd, a na wykonanym zdjęciu widoczne są blisko siebie w centrum 4 gwiazdy zwane gromadą Trapez. Jedną z najmłodszych znanych gromad w której nadal odbywają się procesy gwiazdotwórcze.
Lewy dolny róg to zaś mgławica M43, a pomiędzy nimi ciemna mgławica nazywana Rybim Pyskiem, zaś jasne mgławice pyłowe okalające M42 nazywane są skrzydłami.
Sama mgławica jest tylko częścią ogromnego obszaru większej chmury gazu w której znajduję czy choćby słynny Koński Łeb, Mgławicę Płomień czy Pętle Bernarda.
Technikalia
Zdjęcie wykonane podczas dwóch nocy 27 i 28 lutego. Z około 1100 zdjęć ostatecznie użytych zostało 539. Zdjęcia wykonane zostały jak w opisie zdjęcia zwykłym Dobsonem SW 10” z GoTo stąd krótkie klatki 10s. Sumarycznie jest 90 minut materiału. Cały proces tworzenia robiony w PixInSight. Jest sporo szczegółów które zostało popsute podczas pracy (głównie gwiazdy), ale jestem zadowolony z wyciągniętych szczegółów i braku prześwietlenia centrum. Kiedyś pewnie wrócę do tych materiałów, ale kalibracja, alignacja, debayer, normalizacja, stack, drizzle i inne procedury w celu otrzymania czystego stacka to myślę, że z 12 godzin pracy komputera + moja klikanie. Sam stack to około 3,5-4 godziny i to pomimo 32GB, SSD i 8 rdzeni ~4GHz. Trzeba więc mieć cierpliwość i czas Nie popsuta przez kompresję, wersja na astrobin https://www.astrobin.com/kohdpd/ https://www.astrobin.com/users/q0084/
q0084 - #astrofoto #astrofotografia
Dalszy ciąg walki, że Dobson to także astrofoto ...

źródło: comment_1646488391OHfAA5B53iCReSgav9uhtk.jpg

Pobierz
  • 1