Wpis z mikrobloga

@ArmaturaGramatura: gdyby ukraincom nie szlo tak dobrze, a napasc z planowanej przez putina szybkiej operacji nie przerodzila sie w otwarta wojne, skala odzewu zachodniego swiata nie bylaby nawet ulamkiem tego, co obserwujemy teraz. Ukraina utrzymala sie wystarczajaco dlugo, by zadzialala propaganda suksesu, a kacapskie zbrodnie obiegly swiat - a potem to juz z gorki. Niemcy postawily na scenariusz, w ktorym Ukraina szybko sie poddaje, a swiat wyraza zaniepokojenie i biznes wraca
  • Odpowiedz
@UmbertoDalleMontagne: tak po prawdzie - większość zakładała szybki upadek Ukrainy, nikt się nie spodziewał tak silnego i skutecznego oporu. Niemcy wyznawały zasadę, którą tak tu się chwali "w polityce nie ma przyjaciół ani wrogów, są interesy". Szczęśliwie bohaterska walka Ukraińców i naciski zarówno wewnętrzne jak zewnętrzne sprawiły, że Niemcy musiały przestawić swoją politykę. I być może uratuje nam to sporo problemów w przyszłości.
  • Odpowiedz
@zefj: ciekawa teoria, ale mała prawdopodobna, ze względu na to, że Niemcy więcej mają korzyści na dobrej współpracy w ramach Unii Europejskiej niż na podbijaniu Ukrainy przez Rosję. Zdecydowanie realniejsza wersja - i to jest zdanie większości ekspertów - jest taka, że Niemcy zlekceważyły Putina, a chciały zachować z nim jak najlepsze stosunki ze względy na Nord Stream.
  • Odpowiedz
@prze_galant @cemetery @Frygus96 serio nie pamiętacie co się działo tydzień temu? Tak z grubsza: państwa świata deklarowały pomoc Ukrainie, Niemcy w tym czasie wysłali im kilkaset kasków. Do samego końca była mowa o nord stream 2- taki gazociąg z Rosji do Niemiec, a Niemcy dzięki temu mogliby sprzedawać gaz na całą europe. Można by dopisać jak wyglądały relacje przed, w trakcie i po wojnie ruskich i szwabow. Niemcy miały realną szansę zatrzymać
  • Odpowiedz
@UmbertoDalleMontagne: Na szczęście ich społeczeństwa + telefon od jednego pana zza ocenu skłonili ich do zmiany, na tyle, ze w niedziele niehandlową Scholz oglosił zakupy dla bundeswehry na 100MLD i zagwarantował bezpieczenstwo terytorium nato ze strony niemiec - to otworzylo puszkę pandory dla ruskich, bo w sumie uruchomiło to tez UE. Wydaje mi sie ze wszyscy się powoli budzą i na szczescie odpowiadaja tak jak odpowiedziec Rosji trzeba.
  • Odpowiedz
@UmbertoDalleMontagne: ja myśle, że niestety przed dużymi blokadami musieli jeszcze porobić transfery pieniędzy i dopiero jak to dograli to dali zgodę na większe sankcje.
Wojna wojną, ale interes musi się kręcić. Włosi i Belgowie tez zgodzili się na sankcje, ale takie, żeby ważnych części ich gospodarek nie ruszały.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@UmbertoDalleMontagne: mnie tez to irytuje, ze najpierw niemcy wszystko blokowali, a teraz opinia np przez peopagande memow niemcy wydaja sie byc najlepszych bohaterem tej wojny bo obiecaly ze wydaja budzet na wojsko tylko zanim to sie stanie minie sporo czasu a poki co sie #!$%@? totalnie z tym blokowaniem.

Lemingi niestety sa podatne na propagande.
  • Odpowiedz
@CyprianFonda: @NewBlueSky: @SRzeyamlon: @69lukas69miami69: @MEKORRO: @UmbertoDalleMontagne: Imo potrzebowali tych dwóch dni żeby ogarnąć inny sposób rozliczania sie za gaz, albo żeby wytransferować hajsy (np zapłacić za rok gazu z góry). Cypr tez sie sprzeciwial dopóki banku z rosyjskim hajsem na cyprze nie przejela jakas szemrana spółka z prawdopodobnie ruskimi w zarządzie, po tym sie zgodzili więc wychodzi na to ze poprostu rosja dostala czas od niemiec
  • Odpowiedz
@mirasKo-Kalwario: dokładnie tak. Pozamykali strategiczne biznesy, rozliczyli się i mogli zamykać. Przy okazji rosyjskie banki przetransferowała pieniądze do banków, które sankcjami się są objęte i mogą tam nimi dysponować. Sposobów na ominięcie sankcji jest pewnie kilka, tylko trzeba mieć czas, żeby z nich skorzystać.
  • Odpowiedz
@UmbertoDalleMontagne: tak, ja wiem że w emocjach każdy najmądrzejszy i s ogóle, ale tak na chłodno. Giełdę po pierwszym dniu i tak położylo, rubla też. Potem Putin wrzucil te nadwyżki ja giełdę lokalną i... Wtedy Swift. Oznacza to nie mniej nie więcej to, że dostał dwa razy po dupie. Choć nie bronię Niemców, bo zakładali bankowo że Putin wjedzie jak do siebie i będzie jak z Kremem.
  • Odpowiedz