Wpis z mikrobloga

#matematyka #pomoc #jestemglupi Pomoze mi ktos z maty? Mam wahadlo na fizyce w laboratorium i mialem wprawic w ruch kulke na koncu sznurka. Po 20 pelnych okresach mialem zatrzymac stoper i zapisac czas. I tak dla 15 roznych dlugosci sznurka. Teraz musze metodą regresji liniowej dopasować prostą do zaznaczonych punktów pomiarowych. Mam cos zrobic z y=ax+b i wyznaczyc a oraz b. Tylko nie mam pojecia jak. Pomoze ktos? : F
  • 17
@meJKu: Tak, "ręcznie", to a = tg(alfa), gdzie alfa to kąt nachylenia prostej względem poziomu, a 'b' to odsunięcie prostej od osi x. Jak sobie walniesz prostą "od ręki", to możesz wyznaczyć a i b. Prosta powinna być taka, żeby tyle samo punktów leżało nad jak i pod prostą.

A nie ręcznie to wklep do Excela albo dowolnego programu do wykresów i Ci zrobi :P
@tygry: To zamiast "google" wstaw "książki". Jak mu później pracodawca coś każe zrobić, to też będzie się na wykopie pytał? Studia są od tego, żeby nauczyć się samodzielnego wyszukiwania informacji, bo przez życie nikt Cię za rączkę nie przeprowadzi. Można się pytać o zagadnienia skomplikowane, których rozwiązania nigdzie nie znajdziesz, a nie o podstawy podstaw.