Wpis z mikrobloga

Znam cyrylicę ale ni #!$%@? żaden język który jest nią zapisywany i kiedy czytam coś po rosyjsku to nie rozumiem nic ale kiedy po ukraińsku to da się mniej więcej wyłapać kontekst. I w sumie to się zastanawiam dlaczego ukraiński zalicza się do języków wschodniosłowiańskich? Moim zdaniem taki rusek nie jest w stanie tego zrozumieć, ten język jest bardziej podobny do polskiego.
#ukraina #rosja #jezykiobce
  • 8
  • Odpowiedz
@BrakWolnegoLoginu: lub może rosyjski i polski do ukraińskiego. Kiedyś rozmawiałem z jednym historykiem z Ukrainy o twierdził, że ukraiński i białoruski są najbliższe tym starym językom słowiańskim, choć oczywiście mają dużo naleciałości późniejszych z polskiego i rosyjskiego.
  • Odpowiedz
@BrakWolnegoLoginu: Jest mniej więcej w połowie pomiędzy polskim i rosyjskim. Rosjanin bez wcześniejszego treningu zrozumie tyle co Polak.

Z mojego niewielkiego doświadczenia jak obie strony się osłuchają i mówią powoli to da się rozmawiać. Podobnie jest zresztą ze Słowakami.
  • Odpowiedz
@BrakWolnegoLoginu: ja miałem francuski( ͡° ͜ʖ ͡°) babę z ruskiego przebranżowili na francuski i tak nas uszczęsliwili. Z cyrilica możliwe, moi starzy do dziś pamiętają ruski alfabet i nawet przeczytają po rusku ale chyba stare pokolenie tak ma
  • Odpowiedz
Podobnie jest zresztą ze Słowakami.


@hitherto: Słowacki bywa nazywany słowiańskim esperanto, bo w praktyce jest takim najmniejszym wspólnym mianownikiem dla innych języków słowiańskich
  • Odpowiedz