Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki z tagów #kryptowaluty #podatki #gielda

Mam taki temat i potrzebuję Waszej pomocy. Jeżeli w poprzednim roku kupiłem krypto powiedzmy 100 jednostek za 20 000 pln, potem połowę sprzedałem i na konto wpłynęło 50 000 pln. Czyli z 10 000 kosztów zrobiłem 50 000 przychodu. Jeżeli to wprowadzę w PIT 38 to policzy mi 19% od 40 000 dochodu.

Tylko co mam zrobić z pozostałymi 10 000 pln kosztów, które ciągle mam w kryptowalutach? Czy nie powinienem ich wykazać w tym samym PITcie?
Jeżeli tak zrobię to pomniejszę dochód i podatek za poprzedni rok. Jeżeli tego nie zrobię to nie wykażę kosztu w roku jego powstania.

Czy ten pozostały koszt pokazuje dopiero w PIT w roku w którym sprzedam pozostałe kryptowaluty?

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6216067735706f4419861370
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Wesprzyj projekt
  • 14
ŚwiętyPlantator: @splitt
To nie jest dla mnie korzystne.
Zmieniony przykład.
Kupilem 10 tokenów za 100, cena 10 za token.
W 2021 sprzedałem 2 tokeny po cenie 15 za token.
Czyli logicznie miałem koszt 2*10 = 20, przychod 2*15 = 30, dochód 30 - 20 = 10, podatek 1.9
W 2022 sprzedaję pozostałe 8 tokenów po 12 za token. Mam koszt 8 * 10 = 80, przychód 8 *12=96 dochód 16, podatek
@AnonimoweMirkoWyznania: komplikujesz coś co jest proste jak sranie.
1. każdy zakup za fiat to koszt
2. każda sprzedaż za fiat do przychód
3. nierozliczony koszt możesz przenosić na kolejne lata

Jak kupiłeś krypto za 20k to masz 20k kosztów i ani złotówki więcej.

Nie wiem skąd na Twoim przykładzie wyszło

Czyli logicznie miałem koszt 210 = 20, przychod 215 = 30,

piszesz bardzo chaotycznie.
ElfickaStara: @spllit Tak, ale jak w 2021 uwzględnię caly poniesiony koszt to podatek bedzie zero. Tak się policzy z automatu w programie, co powoduje że caly koszt został wykorzystany w bieżącym rozliczeniu i nie ma co przenosić na 2022. O czym sam pisałeś wyżej a to oznacza, że zapłacę w sumie wiekszy podatek niż potrzeba.

Jeszcze raz.
Twoja wersja:
2021 koszt 100 ( zakup 10 tokenów po 10 za sztukę) przychód
@AnonimoweMirkoWyznania: @splitt dobrze pisze

W KUP wpisujesz sumę zakupów za fiaty
W przychód sumę sprzedaży na fiaty
W rubrykę 36 wpisujesz 0 jeśli to twój pierwszy rok

Jeśli wyjdzie ci jakiś dochód to płacisz podatek i w kolejnym roku w rubrykę 36 znowu 0, reszta tak samo

Jeśli KUP > przychód masz jakby dochód na minusie i wyjdzie ci jakaś liczba, w kolejnym roku w rubrykę 36 wpisujesz tą liczbę, reszta