Wpis z mikrobloga

Mirki z #astronomia potrzebuje pomocy. Córka się mnie dziś pytała o to na co my w ogóle patrzymy na niebie.
Próbowałem sam ustalić, ale nie za bardzo wiem jak patrzeć na te mapy autonomiczne. W każdym razie potrzebuje jakiejś pomocy (bo w końcu nie chce zawieść córki).
Wrzucam zdjęcie nieba, ale nawet nie chodzi mi o określenie tego co konkretnie jest na zdjęciu, ale może ktoś ma link do jakiegoś poradnika co do tego jak czytać mapy nieba?
A co do zdjęcia w razie czego patrzyłem w stronę południowego wschodu ok 18.
Pobierz eaxene - Mirki z #astronomia potrzebuje pomocy. Córka się mnie dziś pytała o to na co...
źródło: comment_1645560048tkTp70MOXEWltAhGqNkDTH.jpg
  • 15
@eaxene: jeszcze chciałem dodać, a już nie zdążyłem edytować, że jedna z gwiazd Oriona, Betelgeza, jest czerwonym nadolbrzymem i całkiem niedawno było o niej głośno na wykopie w związku z domniemaniem jakoby miała w najbliższym czasie eksplodować (tj. jeśli już to zrobiła to że niedługo się o tym dowiemy).

Chyba sobie kupimy teleskop, więc dopiero będzie oglądane ( )


Wiedziałem że kolejnym krokiem będzie zakup teleskopu.
@europa
Co do teleskopu, to jestem pewnie masz rację. Jak widzisz nawet się pytam gdzie szukać gwiazd. Na pewno będzie trzeba temat przemyśleć, ale za jakiś czas kto wie. Mam działkę pod miastem. Ewentualnie mam możliwość jechac totalnie za miasto.
Ale na to to jeszcze trochę
@eaxene: Konstelacja Oriona, a poniżej gwiazda Syriusz w Wielkim Psie.

Nie bardzo wiem co rozumiesz przez "mapy autonomiczne". Przykładowo taka aplikacja Stellarium z automatu pokazuje ci aktualną na niebie i jest wyposażona w przewodnik